Dan u ružičastim majicama

Autor: Marinka Jurković, 25. 2. 2016.

Dan ružičastih majica, poznatiji pod engleskim nazivom Pink Shirt Day, program je prevencije međuvršnjačkoga nasilja, a obilježava se posljednje srijede u veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog nasilja koje se dogodio u jednoj školi. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi vršnjaci u školi i tako potpomogli rješavanju problema, postale su simbol ove široko prihvaćene inicijative. I naša se škola ove  godine po prvi put pridružila obilježavanju Dana ružičastih majica.

Danas, 24. veljače u školi je bilo jako ružičasto. I učitelji i učenici u obilježavanju ovog dana nosili su ružičaste majice ili neki drugi ružičasti odjevni predmet. Velike zajedničke fotografije  u ružičastom napravili smo po smjenama u predvorju škole.

Pripreme za Dan ružičastih majica počele su još sredinom veljače na radionicama o vršnjačkom nasilju i toleranciji koje je s učenicima četvrtih, šestih i sedmih razreda provodila pedagoginja Danijele Zrilić koja je i koordinatorica svih aktivnosti. Na Satu razrednika u ostalim razrednim odjelima također su se provodile različite radionice. Svoje poruke na majicama u predvorju škole izložili su učenici 8.a razreda po naputcima učiteljice Likovne kulture i razrednice, dok su ostali učenici svoje radove izložili na razrednim panoima.

Sve ove aktivnosti i obilježavanje Dana ružičastih majica provodimo s ciljem promicanja tolerancije i nenasilja među našim učenicima. Želimo ih potaknuti na razmišljanje i razumijevanje važnosti pregovaranja i nenasilnog rješavanja problema unutar svake razredne zajednice kao i među skupinama vršnjaka. Svaki učenik mora biti svjestan da za nasilje nikada nema opravdanja, samo tako naša škola može postati mjesto sigurnosti, uvažavanja i tolerancije.