„ALATI ZA MODERNO DOBA“

Autor: Antea Burđelez, 20. 3. 2024.

U sklopu trodnevne edukacije koja se održavala u Dubrovniku u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Zagreba i Hrvatskog telekoma, pedagoginja Danijela Zrilić i socijalna pedagoginja Antea Burđelez sudjelovale su u edukaciji za implementaciju programa prevencije ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju „Alati za moderno doba“.

Program prevencije ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju „Alati za moderno doba“ sveobuhvatan je i znanstveno evaluiran program univerzalne prevencije za učenike osnovnih škola. Program je dobio stručno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje te suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Opći cilj programa je osnaživanje učenika 7. i 8. razreda osnovne škole za razvoj odgovornog ponašanja značajnog u prevenciji ponašajnih ovisnosti i rizičnih ponašanja u virtualnom okruženju i ostvarivanja pozitivnih razvojnih ishoda.

Ovaj program veliki naglasak stavlja na razvoj socio-emocionalnih vještina učenika važnih za razvoj osobno odgovornog ponašanja u virtualnom okruženju, odnosno prevenciju rizičnih ponašanja. Navedene vještine i kompetencije predstavljaju alate koji pomažu učenicima u unapređenju kvalitete života i zaštite u rizičnim situacijama te doprinose pozitivnim razvojnim ishodima, osobno i društveno odgovornom ponašanju.

U sljedećoj školskoj godini, u sklopu našeg Školskog preventivnog programa, ovim programom će biti obuhvaćeni svi sedmi razredi, koji će imati po 12 radionica za učenike te predavanja za roditelje. Učenici će dobiti pripremljene radne bilježnice i sav potreban materijal koji će im biti potreban u radu.

Sveobuhvatan preventivni program „Alati za moderno doba“ koji će se provoditi u osnovnim školama diljem Lijepe Naše, osobito je važan ako se uzme u obzir činjenica da 30%učenika u RH koristi internet više od 4 sata dnevno, a četvrtina njih i sami uočavaju da previše borave u virtualnom svijetu.