MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA 21. II. – 17. III.

Autor: Ivona Martinović, 20. 2. 2024.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje je, želeći podići razinu svijesti o važnosti očuvanja našega hrvatskog jezika te u čast hrvatskoga kao službenoga jezika Europske unije, upravo prije deset godina pokrenuo manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika. Manifestacija objedinjuje četiri važna nadnevka: Međunarodni dan materinskoga jezika 21. II., Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva 22. II., Dan hrvatske himne 14. III. te Dane hrvatskoga jezika 11. III. – 17. III. Obilježavanjem Mjeseca hrvatskoga jezika ukazujemo na važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te ističemo bogatu hrvatsku jezičnu baštinu i sjajnu jezičnu povijest.

Mi ćemo i ove godine u našoj školi vrijedno podizati svijest o potrebi i dužnosti brige o materinskom jezika te poticati naše na učenje, čuvanje i ljubav prema našem hrvatskom jeziku. Vođeni poznatom  krilaticom hrvatski se voli znanjem, istraživat ćemo pravilno govorenje i pisanje našega jezika, ukazivati na nužnost njegove pravilne upotrebe, a organizirat ćemo i glagoljaške te literarne radionice. Cilj nam je osnažiti svijest naših učenika o tome da moramo njegovati svoj jezik jer upravo on povezuje sve Hrvate. Čuvanje hrvatskoga jezika nema alternativu; čuvajući jezik čuvamo svoju baštinu, identitet, samobitnost. Ako ga mi ne očuvamo, nitko to neće učiniti umjesto nas.

IVAN KUKULJEVIĆ SAKCINSKI

ako tvrdi most sagradili budemo, po kojem ćemo na suhom preko njih proći i od svake pogibelji izbaviti se; taj je most naš materinski jezik; ako smo mi njega doma ustanovili, utvrdili i podigli, ne imamo se strašiti već ništa od nikakove strane, od nikakove stvari!!