OSMAŠI NA TERENSKOJ NASTAVI U VUKOVARU

Autor: Marinka Jurković, 24. 9. 2023.

Pod srcem Hrvatske neka mirno živi grad Vukovar zagrljen obalama                                 Dunava i Vuke, zagrljen našom ljubavlju.

Projekt Posjet učenika osmih razreda Vukovaru terenska je nastava za učenike svih osmih razreda u RH. Ove godine od 17. do 19. rujna u njemu je sudjelovao i 90 osmaša naše škole u pratnji svojih razrednica Marinke Jurković, Tomislave Ivanković, Helene Bjeliš i Marije Bubalo te stručne suradnice Ive Ivanković.

Cjelokupna organizacija pripada Ministarstvu hrvatskih branitelja koje već godinama provodi ovaj projekt. Učenici su putovali u dva autobusa, jedan su dijelili s učenicima OŠ S. Radića iz Metkovića koji su istovremeno bili na ovoj terenskoj nastavi. Tijekom terenske nastave bili smo smješteni u hostelu Dubrovnik koji se nalazi u krugu bivše vojarne 204. brigade Hrvatske vojske Vukovar, danas Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Terenska nastava u Vukovaru  uključuje učenje o vrijednostima Domovinskog rata te o značenju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i cjelovitosti Republike Hrvatske. Učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara na kojima kroz predavanja vodiča pobliže upoznaju događaje koji su se na tom području odvijali ratne 1991.

Ova generacija naših osmaša zbog korone bila je u mnogome uskraćena za putovanja tijekom prethodnih godina školovanja pa su se veselili svom prvom velikom putovanju. Prvi dan su proveli u autobusu – da bi se iz Metkovića došlo do Vukovara treba proći skoro cijelu Lijepu Našu. Prijepodne drugoga dana proveli smo u krugu Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar koji je u ovom projektu središnja točka svih aktivnosti povezanih sa sjećanjem na Domovinski rat i tragediju Vukovara. Nakon predavanja Domovinski rat u pratnji brigadira Ivanovića razgledali su izložbeni postav Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar zatim prikaz srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci te izložbu pješačkog naoružanja iz Domovinskog rata koja se nalazi na otvorenom u sklopu Memorijalnog centra. Osobito zanimljivo i poučno bilo je predavanje o minsko-eksplozivnim sredstvima. Nakon ručka aktivnosti su nastavljene posjetom Muzeju vučedolske kulture gdje smo razgledali i slušali o najstarijim stanovnicima na vukovarskom području i njihovom načinu života o kojemu svjedoče bogata nalazišta. Gradski muzej Vukovar smješten u obnovljenom dvorcu Eltz u mnoštvu muzejski zbirki i moru eksponata predstavio je bogatu kulturnu i etnografsku prošlost Vukovara. U crkvi sv. Filipa i Jakova pogledali smo dokumentarni film Vukovarska priča te smo razgledavajući crkvu svjedočili razmjerima ratnih stradanja, ali i koliko je Vukovar od tada do danas obnovljen.  Slobodno poslijepodne učenici su proveli u središte Vukovara odmarajući se i razgledavajući.

Trećega dana terenske nastave posjetili smo  uz stručno vodstvo istaknute memorijalne lokacije: Vukovarsku bolnica koja je nijemi svjedok strahota koje su podnosili ranjeni branitelji i medicinsko osoblje; Spomen dom hrvatskih branitelja u Borovu naselju, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata; masovnu grobnicu Ovčaru, mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu i Spomen dom Ovčara koji čuva sjećanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice i ubijene na Ovčari. Tijekom  vožnje do memorijalnih mjesta naš ljubazni vodič govorio nam je i o drugim značajnim zbivanjima i lokalitetima uz koja smo prolazili: Trpinjskoj cesti, „kukuruznom putu“, Vodotornju,  Borovo commercu… Na kraju smo u Školi mira u Ružičkinoj kući slušali predavanje o vrijednosti mira i mirotvorstvu te s ostalim školama sudionicama ove terenske nastave odigrali kviz na temu Domovinskoga rata i kući se vratili s diplomom za osvojeno prvo mjesto. Nakon ručka u 14 sati, krenuli smo prema Metkoviću.

Ova trodnevna terenska nastava omogućila je našim osmašima da prošire svoja znanja o Domovinskom ratu i na mjestu zbivanja dožive djelić naše nacionalne prošlosti koja im priča o domoljublju te o dragocjenosti slobode i mira.