Dani otvorenih vrata u Gimnaziji i Srednjoj školi Metković

Autor: Danijela Zrilić, 5. 5. 2023.

U pratnji pedagoginje Danijele Zrilić i pripravnice pedagogije Ive Ivanković. zainteresirani učenici osmih razreda u utorak, 2. svibnja posjetili su Gimnaziju Metković na Dan otvorenih vrata.

Profesori i učenici gimnazije Metković sastavili su bogat program za sve posjetitelje, a posebno za učenike osmih razreda. Nastavnici latinskog i hrvatskog jezika pripremili su videoprezentacije o svojim aktivnostima vezanim za jezik, književnost i medijsku kulturu. U kabinetu engleskog jezika dočekala nas je čajanka te razni kvizovi. Na matematici, učenici su imali priliku vidjeti robote i 3D printer, a u kabinetu fizike gledali su i izvodili razne pokuse. Učenici su imali priliku pokazati svoje znanje iz fizike i matematike te pobjeći iz escapea sobe. U kabinetu biologije preobrazbu kukca gledali su zorno na mikroskopu. Ništa manje zanimljiva nije bila prezentacija vezana za Erasmus plus program. Na kraju su mogli sudjelovati u filozofskoj debati s maturantima te uz upoznavanje školske dvorane odigrati nogometnu utakmicu s gimnazijalcima.

Dana 4. svibnja naši osmaši posjetili su Srednju školu Metković na dan otvorenih vrata, pratila ih je pedagoginja Danijela Zrilić i pripravnica Iva Ivanković. Nastavnici i učenici Srednje škole približili su učenicima osmih razreda određena zanimanja koje će moći upisati. Učenici su tako vidjeli radionicu u kojoj rade vodoinstalateri, instalateri grijanja i klimatizacije te automehaničari. Nastavnik im je pobliže opisao poslova instalatera grijanja i klimatizacije jer Srednja škola Metković ove godine upisuje to zanimanje i zanimanje automehaničara. Posjetili smo također kabinet elektroinstalatera gdje su im objašnjeni poslovi elektorinstalatera i pokazani neki osnovni poslovi. Obišli smo i kamion Srednje škole kojim se služe učenici koji upišu smjer vozači. Naši učenici su imali priliku ući u kamion i pogledati iz prve ruke šta on sve sadrži te im je nastavnik objasnio sve što ih je zanimalo. Nastavnici koji predaju u smjerovima ekonomija i upravni referent pripremili su prezentacije te im pobliže objasnili što je sve posao ekonomista, a što upravnog referenta.  Također, učenicima su smjerovi građevinskog tehničara i elektrotehničara pobliže objašnjeni putem prezentacije. U kabinetu modnih tehničara učenici su imali priliku sami sudjelovati u određenim poslovima uz pomoć nastavnica koje predaju praktične predmete. Objašnjeno im je koji su sve poslovi modnog tehničara i sam program školovanja. Na kraju, učenici su posjetili školski restoran i kuhinju upoznavši se s poslovima konobara i kuhara i mogućnostima koje im nude ta dva zanimanja. Na kraju su se zasladili kolačima koje su za njih pripremili učenici kuharskog smjera.