2016-10-02 10:50:00

2. 10. Međunarodni dan nenasilja

Danas,  povodom Međunarodnog dan nenasilja želimo s vama podijeliti svoje nenasilne misli i ideje. Međunarodni dan nenasilja obilježava se 2. listopada, na dan rođenja Mahatme Gandija, začetnika filozofije nenasilja.    

 Nasilje je prisutno svakodnevno i svuda oko nas. Često osjećamo da nam je ono teret, ali nemoćni smo osloboditi se tog tereta.  Pitamo se: izdvaja li svijet u kojemu živimo više sredstava za nasilje-rat ili za nenasilje-mir? Učimo li  školi uopće o ljudima koji su probleme rješavali nenasiljem ili je naša povijest prepuna sukoba, ratova i vojskovođa? 

A pogledajmo malo oko sebe, ovdje i sada… Što vidimo? Što čujemo?  Nasilje susrećemo svuda: roditelji se svađaju, djeca se tijekom odmora u školi potuku, braća i sestre razmjenjuju neprijateljstva…. Posljednjih desetljeća svjedoci smo sve većeg broja fizičkih obračuna i nasilničkog ponašanja svih oblika poput cyberbullinga, kako među djecom  tako i među mladima.

Kako se možeš tući s prijateljem iz razreda? A kako  možeš mirno gledati kako se tuku  dvojica iz tvoga razreda? Ili si ti možda onaj koji još i navija za jednoga od njih i tako potičeš tučnjavu?

Na sukob možeš reagirati na dva bitno različita načina: svađom, tučnjavom, vrijeđanjem, prekidom odnosa ili pak razgovorom, uzajamnim usuglašavanjem, dogovorom i  pomirenjem. Nenasilno rješavati sukobe znači usmjeriti energiju u traženje izlaza iz sukoba, a ne u traženje krivca. Čovjek je  sklon nasilju, iako mu istovremeno dobrota i miroljubivost stoje na raspolaganju. Ono što svakako moramo imati na umu kod sukoba je da sami odabiremo svoje ponašanje, sami odlučujemo idemo li šakom ili pomirljivom riječju.

Danas je dan u kojemu želimo naglasiti koliko je mir važan i kako se Lekcija o miru  također uči…

Želimo vam miran i nenasilan dan! Uživajte u blagodatima mira i promičite nenasilje!


Osnovna škola don Mihovila Pavlinovića Metković