I kud god idem, sa mnom je hrvatski

Autor: Marinka Jurković, 21. 3. 2017.

Povodom ovogodišnjeg obilježavanja 50. obljetnice Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika u Osnovnoj školi Smiljevac u Zadru priređen je u  sklopu Dana hrvatskoga jezika zanimljiv program obilježavanja u dvodnevnom svečano-radnom programu nazvanom I kud god idem sa mnom je hrvatski koji je ujedno bio stručni skup za profesore hrvatskoga jezika.

Skupu se prvi dan obratio jedan od suorganizatora, viši savjetnik AZOO-a i predsjednik Društva profesora hrvatskoga jezika prof. dr. sc. Srećko Listeš koji je posebno naglasio kako su rođendan Deklaracije došli proslaviti profesori iz skoro svih krajeva Lijepe Naše. To je potvrda da danas ima dosta onih koji stoje  na braniku našega materinskog jezika i koji su ga spremni čuvati. Prof. dr. sc. Ante Žužul, svjedok vremena u kojemu je nastala Deklaracija, nadahnuto je govorio o tom teškom, ali slavnom vremenu kad su Hrvati rekli odlučno ne onima što su im nijekali jezik i samosvojnost. Predavanje Deklaracija i njezini odjeci prof, dr. sc Sande Ham s Filozofskog fakulteta u Osijeku izazvalo je osobito veliku pozornost jer je predavačica istaknula prevladavajuće politički karakter Deklaracije govoreći o njezinim političkim, ali i jezičnim odjecima.  Izlaganja su na skupu imali i prof. dr. sc. Andrea Zorka Kinda Berlakovich s bečke slavistike,  predstojnica Katedre za hrvatski jezik u Željeznom (Gradišće), zatim prof. dr. sc. Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru i drugi.

Osim radnoga, skup je imao i svečarski karakter kakav i priliči obilježavanju ovako važne obljetnice. Poseban glazbeni gost bio je Ibrica Jusić koji je ovacije dobio posebno za svoju pjesmu Trubač sa Seine, a nazočne su razveselili i klape Bibinje, Munita,  AKA Crescendo, zatim učenici s kajkavskog govornog područja te iz škole domaćina koji su priredili prigodan glazbeno-recitativni program posvećen hrvatskome jeziku i Deklaraciji koji je zamišljen kao putovanje riječju i glazbom svim krajevima Lijepe Naše.