Bili smo domaćini mladim tehničarima naše županije

Autor: Jelica Lazarević, 5. 3. 2017.

U petak, 3. ožujka 2017. naša je škola bila domaćin 59. natjecanja mladih tehničara naše županije. Ovo složeno natjecanje organizira Ministarstvo za obrazovanje i znanost, Agencija za odgoj i obrazovanje te Hrvatska zajednice tehničke kulture, a mi smo po prvi put bili domaćini županijskoj razini natjecanja.

Na ovom zahtjevnom natjecanju sudjelovao je ukupno 71 učenik u sljedećim područjima:

H-kategorijamaketarstvo i modelarstvo (V. razred), graditeljstvo (VI. razred), obrada materijala (VII. razred), strojarske konstrukcije (VII. razred), elektrotehnika (VIII. razred) i robotika (V. do VIII. razred).

P-kategorija: učenici od V. do VIII. razreda pokazali su  svoje kompetencije u sljedećim područjima: fotografija, modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina te robotsko spašavanje žrtve.

Natjecanje u obje kategorije sastojalo se od tri dijela:

1. pisana provjera znanja (može donijeti 30 bodova),

2. izrada tehničke tvorevine (može donijeti 50 bodova)

3. predstavljanje tehničke tvorevine (može donijeti 20 bodova).

Ukupan broj bodova je 100.

Našu školu je na županijskom  natjecanju predstavljalo dvoje natjecatelja i to Maria Perlić iz 5.e koja je u području Maketarstvo i modelarstvo zauzela visoko 2. mjesto  te Ivan Pehar iz 6.c razreda koji je u  području Graditeljstvo zauzeo vrlo dobro 5. mjesto. Mentorica našim  uspješnim mladim tehničarima bila je učiteljica tehničke kulture Jelica Lazarević.

Želimo istaknuti da je za vrijeme trajanja natjecanja kod natjecatelja bio uočljiv doživljaj užitka stvaranja nove tehničke tvorevine, ali i zadovoljstva svojim uratkom dok su prateći tehničku dokumentaciju i primjenjujući svoje znanje o svojstvima materijala primjenjivali vještine korištenja alatima pri izradi postavljenog zadatka.

Dio atmosfere s ovoga zanimljivog natjecanja zabilježile su i naše fotografije. (dio preuzet s portala  metkovic.hr  i likemetkovic.hr)