Svjetski dan prevencije nasilja nad djecom (19. XI.)

Autor: Marinka Jurković, 19. 11. 2016.

Na današnji dan, 19. studenoga, obilježava se svjetski dan prevencije nasilja nad djecom. Svjetske studije o nasilju nad djecom upozoravaju da je čak 40 milijuna djece u svijetu izloženo različitim oblicima zlostavljanja i zanemarivanja. U Hrvatskoj se svake godine policiji prijavljuje tisuće takvih slučajeva, ali mnogi oblici zlostavljanja ostaju neprepoznati, jer se djeca ne usude zatražiti pomoć ili zato što odrasli ignoriraju opasnosti kojima su djeca izložena.

Smatra se da je zlostavljanje svaki postupak odraslih koji dovodi do fizičkog, seksualnog ili emocionalnog nasilja, narušavanja slobode, zanemarivanja djeteta, zdravstvenog zanemarivanja djeteta ili potencijalnog nanošenja bilo kakvog oblika štete djetetu.

Emocionalno zlostavljanje jedan je od najčešćih oblika zlostavljanja djece koje ima doživotne posljedice. Ono dovodi do toga da se djeca NE osjećaju sigurnima niti voljenima, utječe na djetetov daljnji odnos s drugima i na djetetovo samopoštovanje. Emocionalno zlostavljanje podrazumijeva ismijavanje djeteta, nazivanje pogrdnim i uvredljivim imenima, okrivljavanje djeteta za ono što nije učinilo, korištenje oštrih riječi kako bi se dijete iskritiziralo za njegovo ponašanje, zastrašivanje u svrhu kontrole djetetovog ponašanja i sl.

Deseci godina istraživanja pokazala su da je učinkovito roditeljstvo najsnažniji način prevencije problema u ponašanju tijekom adolescencije Važno je imati na umu da su prve godine od izuzetne važnosti te da je uloga odraslih u prevenciji nasilja i zlostavljanja ključna. Treba podići svijest i educirati obitelji i zajednicu kako bi stvorili takvo okruženje koje štiti djecu od nasilja.

Zlostavljanje djece vrlo je ozbiljan problem koji uzrokuje brojne teške i dugoročne posljedice za dječji razvoj. Izlaganje djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju je traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Zaustavljanje i rana intervencija te pomoć djeci žrtvama može doprinijeti njihovom zdravijem i sretnijem odrastanju. Međutim, to nije problem samo pojedinih obitelji već i šire društvene zajednice. Stoga, 19. studeni podsjeća da je svakodnevni zadatak odraslih omogućiti djeci sigurno okruženje za rast i razvoj, podsjeća da je dužnost odraslih zaštititi djecu, brinuti se o njima te prevenirati sve oblike zlostavljanja i nasilja nad djecom i mladima. Nema opravdanog nasilja nad djecom – svako nasilje nad djecom može se i mora spriječiti!!