NAŠI MLADI GLAGOLJAŠI OTVORILI 32. SMOTRU FOLKORA „NA NERETVU MISEČINA PALA“

Autor: Ivana Vatović, 23. 5. 2016.

„Ljub’ si, rode, jezik iznad svega,
U njem živi, umiraj za njega!
Po njemu si sve što jesi:
Svoje tijelo, udo svijeta,
Bus posebnog svog cvijeta
U naroda silnoj smjesi,
Bez njega si bez imena,
Bez djedova, bez unuka,
U pošasti, sjena puka,
Ubuduće niti sjena!“

Petar Preradović

U četvrtak i petak (19. i 20. travnja)  u Gradskom kulturnom središtu održana je radionica Na Neretvu glagoljica pala povodom otvaranja 32. Smotre folklora Na Neretvu misečina pala. Dvodnevnu radionicu za zainteresirane učenike metkovskih škola vodio je predsjednik Katedre čakavskoga sabora Karnić, etnolog i muzeolog Damir Kremenić sa suradnicama iz naše škole, Dubravkom Šešelj  i Ivanom Vatović. U vremenu kada pomalo zaboravljamo koliku vrijednost ima ovo naše staro pismo, nastao je novi tip poučavanja glagoljice koji osmišljenom interakcijom između predavača i polaznika stvara veći interes za upoznavanjem toga starog pisma.

Poučno i zabavno bilo je ta dva dana i za naše šestaše te osmaše koji su polazili radionicu i vrijedno učili umijeće pisanja, tiskanja i čitanja glagoljice. Jezični dio radionice održan je u četvrtak kada  su učenici, osim pisanja i tiskanja slova i brojeva, zajedno sa svojim nastavnicama čitali dijelove Misala po zakonu rimskoga dvora i Baščansku ploču. Pokazali su veliki interes za nova saznanja pa je u Galeriji GKS-a bilo vrlo živo i zabavno. Jezična radionica završila je večernjim predavanjem o nastanku i rasprostranjenosti glagoljice. Predavanje je započelo upoznavanjem s misionarskim radom braće Ćirila i Metoda s naglaskom na njihovom prevođenju bogoslužnih knjiga na staroslavenski jezik. Njihovom smrću ugasila se i glagoljica na mnogim područjima, ali se trajno zadržala  kod Hrvata i tako stekla jedinstveni identitet. Predavač Damir Kremenić posebno je istaknuo kako su najstariji spomenici na glagoljici pronađeni na području Župe Dubrovačke i da samim tim moramo vjerovati kako se jezično blago, vrlo vjerojatno, krije i na našem području, ali  još nije pronađeno.

U petak je uslijedila likovna radionica. Galerija je bila vrlo šarena jer su učenici vrijedno izrezivali glagoljska slova u raznim bojama. Svoje radove, kao i radove koje su osmislili na nastavi Likovne kulture s nastavnicom Dubravkom Šešelj, izložili su u prostorima Galerije. Nakon izložbe uslijedilo je svečano otvorenje ovogodišnje smotre folklora. Pred mnogobrojnom publikom naši mladi glagoljaši ponosno su držali  natpis Na Neretvu misečina pala ispisan na glagoljici. Izložbom radova malih glagoljaša službeno je otvorena 32. Smotra folklora Na Neretvu misečina pala. Pred mnogobrojnom publikom i folkloristima iz raznih dijelova Lijepe Naše, naši su glagoljaši predstavili svoje radove i zavidno poznavanje  glagoljice. S pozornice su ispraćeni velikim pljeskom publike koja je toplo pozdravila ideju o spoju glagoljice i folklora.

Tako su učenici 6.a, 6.b i 8.d razreda s veseljem ostvarili ciljeve radionice i opravdano zaslužili diplome koje su također tiskane na glagoljici. Do sljedeće  smotre folklora i male škole glagoljice preostaje nam samo čuvati stečeno znanje i nadati se  novim  inovativnim radionicama.