Ribar Palunko u GKS-u

Autor: Marinka Jurković, Jelica Lazarević, 30. 4. 2016.

U Gradskom kulturnom središtu Metković u petak 29. travnja gostovali su  akademski glumci Nerma Kreso Kavain  i Darko Kavain iz Kazališnog studija  iz Dubrovnika. Igrajući uloge protagonista u interaktivnoj predstavi i istražujući bajkoviti svijet Ivane Brlić Mažuranić, glumci su nas svojim profesionalnim nastupom uveli u malo drukčiji svijet bajke Ribar Palunko i njegova žena.

Iako im ovo nije prvo gostovanje za našu školu, bilo je jednako zanimljivo pratiti ciklus All the world's a stage kojim su nam ovaj put uprizorili  bajku Ribar Palunko i njegova žena koju je napisala najveća hrvatska dječja spisateljica Ivana Brlić Mažuranić. Glumci su se s nevjerojatnom lakoćom transformirali u likove iz Ivanine priče uključujući u čaroliju glume i zainteresirane učenike iz publike.
Nezaobilazno je primijetiti kako je ovu bajku bilo zaista zahtjevno dramatizirati. Osobiti stil i prilično arhaičan jezik naše vrsne književnice postao je učenicima razumljiviji i jednostavniji uz pomoć glumačkoga umijeća ovo dvoje glumaca. Izrazom lica, glasom i mimikom, skromnim kostimima i bez ikakve scenografije uspjeli su oživjeti svijet poznate bajke iz Priča iz davnine, zadržavajući pri tom pripovjedni obrazac. Uloge maloga Vlatka i Zore-djevojke odglumili su naši učenici s dijelovima teksta koje su, uz pomoć glumaca, nastojali interpretirati i tako postali sukreatori kazališnog čina.

Ovakva gostovanja i susreti prigoda su za promicanje kazališne umjetnosti, razvijanje kazališnoga bontona te poticanje interesa za kazalište i scenski izraz.