LUTKE ZA OSMIJEH

Autor: Marinka Jurković, 18. 3. 2016.

Projektom  obilježavamo

Svjetski dan lutkarstva (21. III.)

i     Međunarodni dan kazališta (27. III.)

Upravo uoči proljetnog odmora učenika u našoj školi  završen je projekt „Imamo plan za lutaka dan“. Ovaj zanimljivi projekt osmislila je i koordinirala knjižničarka Katica Salacan. Iako je prvotno krenuo od ideje o izradi lutaka, proširio se na objavu fotografija lutaka  i njihove izrade na  Školskog portala te na održavanje zanimljivih i edukativnih radionica s učenicima u suradnji s metkovskim i opuzenskim amaterskim kazalištima.

Od kakvih se aktivnosti sastojao projekt? Sve je počelo od izrade lutaka tehnikom kaširanja. Svi učenici 3. C razreda učiteljice Natali Bubalo izradili su svoju lutku i odnijeli je kući. Bili su vrlo ponosni, lutke su donijele osmijeh na njihovo lice. U ovoj aktivnosti  im se osim knjižničarke i učiteljice  pridružila i  vrtićka skupina odgojiteljice Tonćike Gujinović iz DV Radost. Izrada lutaka se dalje nastavila, a one su poslužile za rad i igru.  Dio njih je izložen u predvorju škole povodom Međunarodnog dana lutka koji se obilježava 21. ožujka, a s tim nadnevkom smo povezali i Međunarodni dan kazališta koji se obilježava 27. ožujka. Dio lutaka je izrađen kako bi izmamile osmijeh na lica onih kojima će biti poklonjene. Neke lutke su poslužile za održavanje radionica (rješavanja problema) na satima razrednih odjela, neke su oživjele u službi motivacije na nastavnim  satima u nižim razredima, dok su neke glumile u lutkarskom igrokazu koji je uprizoren u 3.c razredu.

Drugi dio projekta koji je uključio obilježavanje Međunarodnog dana kazališta, proveli smo u suradnji s vanjskim suradnicima. Metkovsko amatersko kazalište lutaka sa svojim suradnicima, glumcima amaterima Vatroslavom Markotićem, Ksenijom Pehar, Joškom Talajićem, Antonelom Markotić, Anđelka Medak i Tomislavom Tomićem priredilo je u Gradskom kulturnom središtu predavanje o lutkama s demonstracijom kazališnih lutaka. Sudjelovali su 3.c i 3.d te 4.c i 4.d razred sa svojim učiteljicama. Najvještiji lutkari naše škole, 3.c razred, poklonili su metkovskim amaterima svoju lutku nastalu tehnikom kaširanja i izmamili im osmijehe.

Projekt je nastavljen u suradnji s Amaterskim kazalištem Opuzen i njihovom  glumicom  Suzanom Mušan koja je u školskoj knjižnici  17. ožujka održala predavanje o kazalištu, glumi i glumcima.  Predavačica  je učenike animirala da se okušaju u glumi: glumili su u ulomku iz njihove najnovije predstave „Lastavica“. U radionici su uživali učenici 3.a i 3.b razreda sa svojim učiteljicama. Gošći predavačici učenici su poklonili jednu lijepu, dječjim ručicama izrađenu lutku  i razvedrili joj lice osmjehom.

Fotografije naših lutaka možete vidjeti na Facebook stranici  Školske knjige. Dobile su već mnogo pozitivnih komentara, do sada oko 750! I dalje ih možete podržavati (lajkati)!

Jednu lijepu lutku mali lutkari su poklonili i našoj ravnateljici, uzvratila je  osmijehom, a lutka će krasiti njezin ured. Zato, djeco i odrasli, izrađujte lutke, izvodite igrokaze s njima, poklanjajte ih jer nadahnjuju i vraćaju osmijeh na lice!!