Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta.

Autor: Keti Petrović, 27. 1. 2016.

U Hrvatskoj se od 2004.god. obilježava ,Dan sjećanja  na holokaust i na žrtve  zločina  protiv čovječnosti. Na današnji su dan, 27.siječnja ,prije 70 god. saveznici  konačno oslobodili  nacistički  koncentracijski logor Auschwitz.

Što je „ holokaust“?

Holokaust  znači  poseban genocidni događaj u povijesti  XX. stoljeća:sustavni progon i uništavanje ,europskog židovstva provođeno  pod pokroviteljstvom   nacističke Njemačke i njezinih saveznika  u razdoblju 1933.do 1945.god.

Holokaust nije bio povijesna  slučajnost-dogodio se  zbog  toga što  su pojedinci ,organizacije i vlasti donosili odluke  koje nisu samo ozakonile  diskriminaciju ,već  su dopustile  i pojavu predrasuda,mržnje,kršenja građanskih prava te naposljetku i masovna ubojstva.

Holokaust pruža okvir  za istraživanje  razloga zašto je opasno ostati nijemim,bešćutnim i ravnodušnim kada svjedočimo  ugnjetavanju drugih ljudi. Potrebno je proširiti  znanje  o ovom  uništenju  bez presedana,sačuvati  sjećanje  na one koji su prošli patnje. Pokušati razmišljati o moralnom i duhovnim pitanjima koja proizlaze iz holokausta i koja se mogu primijeniti u današnjem  svijetu. Poučavanje  holokausta mora se ispitati u kontekstu europske  povijesti kao cjeline . Stotine židovskih  zajednica  u Europi,od kojih su neke bile stare više stotina godina,zauvijek su nestale. Da bi objasnili  nepojmljivo,odnosno,da bi ukazali  na goleme  razmjere  uništenja,pisci su u poslijeratnom  razdoblju istrebljenje  europskih Židova  počeli  nazivati“holokaust“.

Ako ne znamo što se dogodilo u prošlosti,ne možemo razumjeti budućnost.(Uvijek nosimo breme svojih predaka.)

Učenje o holokaustu otkriva  teška  pitanja o ljudskom ponašanju i često podrazumijeva složene  odgovore na pitanje –Zašto se to dogodilo?

Treba razmišljati o različitim čimbenicima  koji su doveli do pojave  holokaust?

Holokaust nije bio jednostavno  logična  i neizbježna  posljedica  neobuzdanog rasizma,već su  njegovoj pojavi  doprinijeli  rasizam ,u sprezi  s višestoljetnom  vjerskom nesnošljivošću i antisemitizmom (mržnjom),oživljen nacionalističkim  strastima  koje  su se  javile u Europi u drugoj  polovici XIX. stoljeća te potaknut  porazom Njemačke u Prvom svjetskom ratu i njezinim  nacionalnim poniženjem Versailleskim mirom,ali  i dodatno pogoršan teškim  gospodarskim prilikama  širom svijeta,neučinkovitošću Weimarske Republike i ravnodušnošću  međunarodne zajednice te pospješen političkom karizmom i  manipulatorskom  propagandom nacističkog režima  Adolfa  Hitlera.

Koncentracijski  logori su svjedočanstva  istrebljenja ,tvornice smrti ,u kojima se danas nalaze nepregledne  gomile  ljudskih kostiju,naočala i cipela. Barake  pretvorene  u muzej ,mučni su podsjetnik na arijevsku teoriju i njezinu  užasnu praksu.

Logori su danas odredište brojnih posjetitelja,posebno mladih Izraelaca koji u Auschwitz dolaze na hodočašće  i veliki sat povijesti. Uz plinsku komoru i krematorij i danas  stoje  vješala  na kojima  je 1947.god. nakon presude  obješen prvi komandant logora Rudolf Hess, pod kojim sat povijesti doseže kulminaciju. Svjedočanstva o  medicinskim eksperimentima Josefa Mengelea,dostupna su svim posjetiteljima  memorijalnog centra. Svi se slažu da  je Auschwitz  bio mjesto gdje  čovjek  čovjeku  nije  bio vuk,već najkrvoločnija zvijer. Sačuvani filmovi logoraša koji su  doživjeli oslobođenje jezive su slike koje nam moraju biti podsjetnik i upozorenje :ovakvi se prizori više nikad ne smiju ponoviti.

Na prostoru Nezavisne Države Hrvatske  najpoznatiji koncentracijski logor je bio Jasenovac,gdje je također proveden holokaust nad  Židovima,ali i nad Srbima,Romima,kao  i nad brojnim Hrvatima koji nisu bili istomišljenici ustaške vlasti i to ponajviše  na temelju zaklona „o konačnom rješenju“.

O holokaustu su poznata  brojna svjedočanstva ,ali je  možda  najpoznatije ono Anne Frank,15-petnaestogodišnje djevojčice,koja je 1944.g.sa svojom obitelji stradala u koncentracijskom logoru Bergen-Belsenu.

Ovaj nadnevak je prigoda da se prisjetimo i drugih zločina protiv čovječnosti. Još su nam svježa sjećanja na brojne žrtve Domovinskog rata.

Može li se takvo organizirano umorstvo cijelog naroda zaboraviti? Ne može i ne smije !

Najmanje što možemo učiniti je obnavljati spomen na sve žrtve  zločina protiv čovječnosti.