Međunarodni dan djevojčica

Autor: Marinka Jurković, 13. 10. 2015.

Dječji tjedan 2015. počeo je Međunarodnim danom djeteta, a završava Međunarodnim danom djevojčica. Opća skupština UN-a je na svom zasjedanju 21. prosinca 2011. godine potpisala deklaraciju da se 11. listopad slavi kao Međunarodni  dan djevojčica s namjerom  da se u prvi plan stave izazovi i problemi s kojima se suočavaju djevojčice u mnogim zemljama u razvoju te kako bi se priznala jednaka prava djevojčicama diljem svijeta.

Pridružujemo se obilježavanju Međunarodnog dana djevojčica  s ciljem rješavanja problema diskriminacije i nasilja nad djevojčicama, promocije i poštivanja njihovih ljudskih prava. Procjenjuje se da čak 17 milijuna djevojčica u svijetu nikada neće stupiti u školsku učionicu… Na današnji Dan djevojčica podržavamo njihovo pravo na obrazovanje  i sva druga prava…

Mini anketa provedena  među hrvatskim desetogodišnjacima pokazuju da:

·    68%   njih  smatra da je roza boja za djevojčice, a plava za dječake

·    77%    ih  smatra da dječaci nisu nježni, a djevojčice jesu

·    32%    ih  smatra da je usisavanje aktivnost u kojoj sudjeluje samo mama

·    36 %   ih smatra da je mijenjanje žarulje aktivnost u kojoj sudjeluje samo tata

·     18%   ih  smatra da je čitanje novina aktivnost u kojoj sudjeluje samo tata

Jeste li iznenađeni?

Ovako misle hrvatske djevojčice i dječaci! Uzorak je možda bio mali, ali nedvosmisleno je da  ovi rezultati pokazuju da su u našem društvu prisutni stereotipi već od najranije dobi. Ženu se još uvijek drži odgovornom za privatnu obiteljsku sfera dok se muškarce naglašeno svrstava u javnu sferu. Dječaci i djevojčice sve to gledaju u svojoj obitelji i  smatraju normalnim. Nama nastavnicima na satovima književnosti ili lektire za vrijeme aktualizacije književnog teksta dječaci i djevojčice u 5. razredu danas jednako odgovaraju na ovakva i slična pitanja postavljena vezano uz književni tekst. Obrađujući Narodne pripovijetke zaključujem svake godine ponovo da nemali broj naših  petaša razmišlja o muško-ženskim poslovima jednako kao i njihovi djedovi prije 40 i više godina.

Zato vas pozivamo da, ne samo na Međunarodni dan djevojčica,  nego svaki dan,  izbjegavate pred svojom djecom tradicionalno prikazivanje muško-ženskih odnosa  te potičete  nediskriminacijski  pristup ženama. Vaše kćeri to od vas očekuju, jer ako  im  ne pokažete primjerom dok su još djevojčice, sutra će možda biti kasno za njihova ženska prava!