DJEČJI TJEDAN 2015.

Autor: Marinka Jurković, 5. 10. 2015.

Dječji tjedan je tradicionalno međunarodno događanje koje se u Hrvatskoj održava svake godine u prvom punom tjednu listopada i to već 60 godina. Njegov cilj je  usmjeriti pozornost odraslih na potrebe i prava djeteta, posebice položaj djeteta u zajednici u kojoj živi, raste i razvija se. Ove godine Dječji tjedan počinje u ponedjeljak, 5. listopada 2015. Godine na Međunarodni dan djeteta i završava u nedjelju, 11. listopada 2015.

Trajni ciljevi Dječjeg tjedna su:

osvijestiti javnosti koliko je važno ostvarivati dječja prava i dječje potrebe
sudjelovati u aktivnostima s djecom i za djecu
organizirati  odabrane igre, priredbe i stvaralačke aktivnosti djece i za djecu primjerene njihovoj dobi i interesima
pokrenuti nove akcije korisne i bitne za razvoj i odgoj djece
 razvijati volonterizam u radu  s djecom,
poticati aktivno sudjelovanje djece u svim aktivnostima lokalne zajednice.

Motto Dječjeg tjedna 2015.  je poruka: Ljubav djeci prije svega!  Ta misao je poticaj odraslima da djeci uvijek iskazuju, ljubav, potporu i pažnju.

Dječji skupovi, pisanje poruka odraslima, strip radionice, izložbe, razne prezentacije i predavanja te kazališne predstave tek su neka od mnoštva najavljenih događanja koja će se odvijati u Dječjem tjednu ove godine.

Ovom prigodom vas pozivamo i da podržite i obilježavanje Međunarodnog  dana djevojčica. Opća skupština UN-a je na svom zasjedanju 21.prosinca 2011. godine potpisala deklaraciju da se 11. listopad slavi kao Međunarodni  dan djevojčica. Taj dan  proglašen je kako bi se naglasili jedinstveni izazovi i problemi s kojima se suočavaju djevojčice u mnogim zemljama u razvoju te kako bi se prepoznala jednaka prava djevojčica.

U specifičnoj društveno-političkoj situaciji u Hrvatskoj, Europi i svijetu društvo Naša djeca poziva u Dječjem tjednu na akcije i aktivnosti kojima je cilj osvješćivanja djece i odraslih na prava i potrebe djece izbjegle iz ratom pogođenih država.  Rat, vjera i siromaštvo najčešći su razlozi zbog kojih djeca iz zemalja poput Sirije, Afganistana, Pakistana, Irana i mnogih drugih kreću na opasan put u Europu. Trenutno se 13 milijuna izbjeglica nalazi pod skrbi UNHCR-a, a polovicu toga broja čine djeca. Zato vas pozivamo da u Dječjem tjednu poduprete i akciju Moj prijatelj – dijete izbjeglica!