2. X. Međunarodni dan nenasilja

Autor: Marinka Jurković, 1. 10. 2015.

Međunarodni dan nenasilja obilježen je  u našoj školi prigodnim panoima i programima u razredima, danas, na dan rođenja Mahatme Gandija, začetnika filozofije nenasilnog otpora. Generalna skupština UN-a 2007. godine ustanovila je njegovo obilježavanje kao prigodu za promoviranje nenasilja kao općeljudske ideje.

„Nenasilje nije niti pasivnost, niti napadanje protivnika već odlučna borba za pravednost snagom ljubavi, suradnje i istine.“ (H.Goss Mayr). Svakodnevno je nasilje u središtu pozornosti u našim medijima. Osjećamo da nam je ono teret, ali nemoćni smo osloboditi se tog tereta. Izdvaja li  svijet u kojemu živimo više sredstava za nasilje-rat ili za nenasilje-mir? Učimo li  našoj školi i obiteljima uopće o ljudima koji su probleme rješavali nenasiljem ili je naša povijest prepuna ratova i vojskovođa? A pogledajmo malo oko sebe. Što vidimo? Što čujemo?  Pustite me na miru!!   Zašto vičeš na mene?  Ti si kriva!!  Ti uvijek hoćeš biti najpametnija!!  Gubi mi se s očiju!  Nasilje je svuda oko nas.

Posljednjih desetljeća svjedoci smo sve većeg broja fizičkih obračuna i nasilničkog ponašanja svih oblika poput cyberbullinga, kako među djecom  tako i među mladima. Nažalost, uz to je došla sve veća razina tolerancije prema nasilju.

Čovjek je  sklon nasilju, iako mu istovremeno dobrota stoji na raspolaganju. I kada se u svakom od nas istovremeno nalazi s jedne strane sklonost nasilju, a s druge poštovanje prema drugoj osobi, važno je naglasiti da svatko sam za sebe odabire odgovor u situaciji sukoba. Dakle, ono što prvo moramo imati na umu kod sukoba je da sami odabiremo svoje ponašanje, svoj odgovor na sukob. Iako se nenasilje vrlo često poistovjećuje s pasivnošću, to nisu dva ista termina. Nenasilje je aktivan pojam jer nenasilje predstavlja aktivnu borbu protiv nasilja, ali ne ugrožavajući nikoga. Kako bismo definirali riječ nasilje, jednostavno kažemo kako nasilje predstavlja kršenje, povredu čovječnosti čovjeka.

Osnovna  ideja našeg postojanja jest biti u miru sa sobom, s drugima i prirodom. Svi smo pozvani, svatko u svojoj obitelji, profesiji ili odnosu s ljudima... da učinimo svoj mali korak u prevenciji i sprečavanju nasilja.

Naša poruka  na Međunarodni dan nenasilja

Budi osoba sa stavom, nenasilana i tolerantana koja poštuju sebe i druge!