RAZLIČITI, A JEDNAKI

Autor: Marinka Jurković, 27. 5. 2015.

Kao što je najavljeno, u školskoj sportskoj dvorani  26. svibnja 2015. godine održana je za sve sedmaše edukativna radionica u sklopu projekta „Mišićna distrofija kao pravo na različitost“. Motto projekta je Škola za sve!

U sklopu radionice sedmaši su slušali predavanje s PPT prezentacijom putem kojih su se upoznali s problemima osoba s mišićnom distrofijom, ali i potrebama i problemima osoba s ostalim oblicima invaliditeta. Savezu društava distrofičara Hrvatske (SDDH), Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta pomaže u financiranju  ovog projekt u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja  mladeži. Cilj cijeloga projekta, pa tako i ove radionice, je unaprjeđenje znanja i empatije mladih spram ljudi s različitim oblicima invaliditeta te upoznavanje s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Učenici su pogledali i motivacijski film koji riječju i kadrom govori o specifičnim potrebama ljudi s invaliditetom. Po završetku, popunili su anketni listić koji su za njih pripremili aktivisti Saveza društava distrofičara Hrvatske koji su i vodili ovu radionicu.

Iz njihove brošure o mišićnoj distrofiji izdvojili smo za vas ovu misao:

„Različit znači samo biti drugačiji. Svatko se po nečemu razlikuje, bilo po boji kože, spolu, visini, težini, načinu odijevanja, boji glasa ili nečemu drugome.                                                     Različitost obogaćuje. A jedna od različitosti je i invaliditet koji može ograničavati sposobnost kretanja, mogućnost da se vidi ili čuje, ali ne ograničava neke druge sposobnosti.“

MZOS_SKOLE_EDUKACIJA.ppt (12.98 MB)