SVEČANOST TRADICIJSKE GLAZBE I PLESA U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Ljupka SRŠEN GUTIĆ, 27. 3. 2015.

Dana 25. 3. 2015. godine u našoj školi održana je prezentacija tradicijskih glazbala i plesova neretvanskog kraja (uključujući glazbala i plesove susjedne Hercegovačko-neretvanske županije). Prezentacija je pripremljena u sklopu nastave Građanskoga odgoja, a priredili su je i izveli (u sklopu izvanučionične teme Tradicijska glazbala i plesovi), nastavnici glazbene kulture Ljupka Sršen Gutić i Zrinka Boras uz potporu dugogodišnjeg folkloraša, učitelja Željana Brljevića te Dubravke Šešelj, suradnice za likovne dekoracije.

Prezentacija je bila namijenjena učenicima šestih i sedmih razreda s ciljem upoznavanja i njegovanja tradicijske kulture i međukulturalnog utjecaja hercegovačkog i donjoneretvanskog kraja. Vodili su je i građu pripremili učenici šestih i sedmih  razreda (Nikola Čupić, Josip Bebić, Ante Dominiković, Lucija Bubalo, Luca Jurković, Danijela Ćelić, Josip Butigan i Mario Talajić) koji su istraživali temu te s informacijama  o tradicijskim glazbalima upoznali nazočne vršnjake i nastavnike. Uz to su svirače tijekom prezentacije intervjuirali kako bi iz prve ruke saznali zanimljivosti o sviranju na svakom instrumentu.

Prezentaciju su svojim sviranjem i plesom obogatili brojni gosti. Članovi HKUD-a Zora“ iz Struga Gorice pokraj Čapljine  prezentirali su sviranje na diplama (mih) te ples hercegovačku trusu. Zatim je nastupio Branko Medak koji je svirao istarski mih te učenicima objasnio razliku između ta dva srodna instrumenta. Prof. Kruno Grgić iz HKUD-a „Veljaci“ iz Veljaka prezentirao je gusle i pjevanje uz gusle. Svirač  KUD-a Metković Hrvoje Jerković na lijerici je odsvirao ples s Lastova. Srdačan pljesak zaslužili su i članovi KUD-a „Gospe Snježne“ iz Vida, većinom učenici naše škole,  koji su zaplesali hercegovački linđo uz Branka Medaka koji ih je pratio na lijerici. Svirač Petar Čelić  učenicima je predstavio mandolinu, a članovi KUD-a iz Vida zaplesali su desanski šotić. Plesač Ante Bukovac, inače učenik sedmog razreda, svojim vršnjacima je  objasnio razlike među tim plesovima.

Učenici su, uživajući u plesovima praćenim svirkom tradicijskih glazbala te obogaćeni osnovnim spoznajama o vrstama i izgledu tih glazbala, došli do spoznaja o glazbenoj tradiciji našega zavičaja, njezinu bogatstvu i  važnosti.

Više fotografija možete pogledati u Foto- galeriji