Mjesec hrvatskoga jezika

Autor: Marinka Jurković, 22. 2. 2015.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje ove godine drugi put obilježava Mjesec hrvatskoga jezika koji počinje na Međunarodni dan materinskoga jezika, 21. veljače, a traje do 17. ožujka, dana objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka, a Mjesec hrvatskoga jezika zaokružuje priču o materinskome hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje ovom priredbom želi istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i  jezičnom poviješću. Hrvatski je jezik prošao prilično burna razvojna razdoblja, ali je unatoč svim poteškoćama uspio očuvati samobitnost i samosvojnost bez obzira na silne pritiske koji su u povijesti dolazili s raznih strana. Danas se slobodno razvija, njime se slobodno piše i govori, a na međunarodnoj sceni zadobio je veliko priznanje postavši 24. službenim jezikom Europske unije.

Tijekom Mjeseca hrvatskoga jezika 2015. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje priredio je sljedeća događanja:

• 20. veljače na Facebooku Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj gostovat će ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje dr. sc. Željko Jozić
  • 24. veljače izići će podlistak u Večernjem listu posvećen Međunarodnome danu materinskoga jezika: Hrvatski, jezik naših majki i naše djece.
  • 25. veljače dr. sc. Lana Hudeček i dr. sc. Milica Mihaljević održat će predavanje By the way o anglizmima u Predstavništvu Europske komisije  u Cesarčevoj 4
  • 27. veljače dr. sc. Željko Jozić predstavit će pretisak Hrvatskoga pravopisa Ivana Broza u Klanjcu.
  • Institut za hrvatski jezik u suradnji s Večernjim listom pokreće nacionalni projekt Biramo najljepši rukopis.
  • 12. i 13. ožujka održava se znanstveni skup Međimurski filološki dani u organizaciji Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – Odsjeka u Čakovcu i Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
  •
  • 12. – 17. ožujka Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje organizira Dane otvorenih vrata tijekom kojih će svim posjetiteljima omogućiti da se pobliže upoznaju s djelatnošću i znanstvenim dostignućima naših znanstvenika
  • 17. ožujka predstavljanje novoga broja Hrvatskoga jezika i stranica     Bolje je hrvatski (poveznica na: bolje.hr)