POČEO MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI (15. XI. – 15. XII.)

Autor: Marinka Jurković, 19. 11. 2014.

Mjesec borbe protiv ovisnosti  u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u tom razdoblju i u našoj školi provodi se niz promotivnih i preventivnih aktivnosti. Obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga.

Putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnim razinama promoviraju se zdravi stilova života, podizanja razine svijesti javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti i pružanju pomoći obitelji, osobito odgojnoj funkciji roditelja i obitelji  u prevenciji ovisničkog stila življenja. Navedene aktivnosti poduzimaju se kako bi se podigla razina svijesti javnosti o ovom problemu te kako bi se zajedničkim naporima pridonijelo ostvarivanju zajedničkog cilja  -  učinkovite borbe protiv svih oblika ovisnosti te posebice suzbijanju zlouporabe droga i alkohola.

I u našoj školi učenici šestih, sedmih i osmih razreda već su počeli  s aktivnostima u Mjesecu borbe protiv ovisnosti. Naglasak je ove godine na borbi protiv ovisnosti o alkoholu i ovisnosti o ekranima. Koordinatorica projekta Marija Mioč na prvom radnom sastanku sa svim razrednicima iznijela je plan aktivnosti i podijelila zaduženja.  U prvom djelu Mjeseca borbe protiv ovisnosti sedmaši i osmaši održat će  radionice i računalne prezentacije o štetnosti pijenja alkohola, a nakon toga će proširiti svoje znanje o ovisnosti o ekranima putem računalne prezentacije koju će za njih pripremiti nastavnica Jelica Lazarević. Plakate i umne mape koje će izraditi na Satu razrednika bit će izložene u predvorju škole. Dio aktivnosti bit će usmjeren i prema roditeljima na tematskim roditeljskim sastancima.

„Ući“ u svijet ovisnosti čak i kao povremeni konzument, osim što na funkcioniranje djeteta ima broje posljedice, i zakonski je kažnjivo.

Neophodno je da svi shvate da su droga, alkohol, cigarete i druge ovisnosti  tu, među nama i našom djecom i da rizik postoji za svakoga – izravno ili neizravno.