LJUBAV

Autor: Katica Salacan, 12. 11. 2014.

Okvirna tema Mjeseca hrvatske knjige (manifestacije koja se tradicionalno održava od 15. listopada do 15. studenoga) ove je godine naslovljena kao  Ljubav. Pokrovitelj manifestacije je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a  obilježava se u svim hrvatskim knjižnicama i školama.

Zadaća je svakoga učitelja da učenike uputi u radost čitanja. Podatci iz naših školskih i gradskih knjižnica govore da se uglavnom posuđuju lektirni naslovi. Upravo zbog toga učitelji predmetne nastave naše škole  (Josip Vuletić, Keti Petrović, Marinka Jurković, Sanja Jurković, Ivona Martinović, Helena Bjeliš, Ana Jogunica, Slavica Ilić) i razredne nastave (Natali Bubalo, Davorka Govorko, Suzana Bubalo, Dragica Jerković) u suradnji s knjižničarkom Katicom Salacan osmislili su i realizirali projekt Ljubav čiji su ishodišni ciljevi vezani uz nastavni plan Građanskog odgoja i obrazovanja.

Tijekom listopada i studenoga učenici su imali  tematske satove za vrijeme kojih se čitala ljubavna poezija Luke Paljetka, Zvonimira Baloga, Dragutina Tadijanovića i Dobriše Cesarića. Učenici su naglas čitali ljubavnu poeziju, a nakon toga pisali ljubavne pjesme i sastave. Prvaši su pročitane stihove Luke Paljetka i ilustrirali. Izrađivane su i prezentacije u kojima su se učenici upoznavali s poviješću pisma; kako se, gdje i na čemu pisalo na samom početku civilizacija. Posebna pažnja je posvećena jednom od prvih pisama – hijeroglifima i učenici su tim pismom pisali svoja imena.

Projektom Ljubav u Mjesecu hrvatske knjige pozornost smo posvetili poticanju čitanja,  osobito čitanja naglas,  razvijanju čitalačkih navika i popularizaciji knjige, upoznavanju s nastankom prvih pisama te pismenom izražavanju i ilustriranju.

Povijest_pisma_8b.ppsx (10.55 MB)