Svi sveti i Dušni dan

Autor: Marinka Jurković, 30. 10. 2014.

Po kršćanskoj tradiciji, koju prihvaćaju i mnogi nekršćani, dva dana u godini, 1. i 2. studenoga, vjernici se posebno sjećaju i u duhu povezuju sa svojim pokojnicima: to su blagdan Svih svetih i Dušni dan. Ne tek sjećanje, nego i vjera u prekogrobni život, daje pravi smisao ovim danima i onomu što u njima činimo.

Pod izrazom svi sveti, ne misli se samo na osobe koje su službeno proglašene svetima. Mnogo je veće mnoštvo onih koji nisu stavljeni ni na oltar ni u kalendar, a u životu su ostvarili velika djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Takvih je zasigurno bilo i u našoj blizini. Neupadljivi ljudi koji su savjesno obavljali svoj posao i dužnosti, često podnosili nepravde i svjedočili veliku požrtvovnost: majke, očevi, vrsni radnici svake ruke, branitelji domovine.... svi oni pripadaju mnoštvu svetih i njima je posvećen blagdan Svih svetih. Crkva poziva sve ljude da ih se sjete, da im se zahvale i preporuče. To je osnovni smisao posjeta grobovima.

Dušni dan ili Spomen svih vjernih mrtvih, katolički je blagdan. Obilježava se dan nakon Svih svetih, 2. studenoga. Na blagdan Svih svetih i Dušni dan u duhu smo s našim najmilijima koji više nisu među nama. Groblja i posljednja počivališta postaju mjesta naše zahvale i sjećanja pa ih građani tradicionalno obilaze  te polažu cvijeće i pale svijeće.

Dragi učenici,  dobro je ovih dana odvojiti malo vremena i razmišljati o prolaznosti života, o vječnosti, o duši. Dobro je moliti za pokojne, oni to od nas očekuju. Bližnji je naše najveće bogatstvo i sa smrću naši voljeni ne nestaju, samo prelaze, idu dalje. Iskažimo im svoju ljubav našim molitvama, zapalimo im svijeću na grobu.  Slavimo sve Svete, a ne vještice i zle duhove (Noć vještica, Halloween), makar nam izgledali bezazleno.