Građanski odgoj i obrazovanje

Autor: Jelica Lazarević, 21. 10. 2014.

Kratke upute za evidentiranje realizacije GOO-a možete pročitati pod Opširnije  te preuzeti:

-Izvedbeni program  međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja  građanskog odgoja i obrazovanja - tablica

-Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i obrazovanja za osnovne i srednje škole preuzet sa stranice www.azoo.hr

Razredna mapa za GOO

Kada se GOO ostvaruje među predmetno svi nastavnici unose podatke - kopiju pripreme za nastavnu jedinicu u okviru koje su na integrirani način razvijali građansku kompetenciju kod učenika, najuspješnije uratke učenika, materijale vezano za izvannastavne aktivnosti i projekte i sl.

Učenički dnevnik iz GOO-a

služi samo-evaluaciji učenikovih postignuća.

Učenik upisuje u kojim je projektima i aktivnostima sudjelovao, što je tijekom godine izradio u vezi GOO-a, zapažanja, bilješke, osvrti na naučeno, nove ideje i rješenja do kojih je došao, koje su mu vrijednosti važne i s kojim se teškoćama susretao, što želi bolje naučiti, prilaže potvrde, priznanja, zahvalnice, učeničke radove.

Povezanost Građanskog odgoja i obrazovanja sa satovima razrednika

moguće je uz pomoć sadržaja i aktivnosti kao što su: demokratsko donošenje razrednih pravila i njihovo pridržavanje; priprema učenika za kandidaturu i sudjelovanje u radu Vijeća učenika, izbor predsjednika/ce razreda i izbor predstavnika/ce za Vijeće učenika; informiranje svih učenika u razredu o radu Vijeća učenika; razvoj komunikacijskih vještina učenika, upravljanje emocijama (prepoznavanje i primjereno iskazivanje) i upravljanja sukobom (nenasilno rješavanje sukoba); upoznavanje učenika s propisima kojima se uređuju odnosi i obveze u školi (npr. Pravilnik o ocjenjivanju); obilježavanje posebnih dana u školi ili lokalnoj zajednici; provedba istraživačkih projekata učenika i volontiranje u lokalnoj zajednici.

TABLICA_,_GOO.docx (12.50 KB)
Graanski_odgoj-program-2014_08_104_2019.pdf (1.37 MB)