Gradskoj knjižnici u pohode

Autor: Marinka Jurković, 18. 11. 2013.

Aktiv Hrvatskoga jezika naše škole Mjesec hrvatske knjige obilježio je (osim projektom Tko čita, (ne)skita) i terenskom nastavom Gradskoj knjižnici u pohode.

U suradnji s ravnateljicom Gradske knjižnice Vesnom Vidović učiteljice Hrvatskoga jezika Marinka Jurković, Sanja Jurković i Ivona Martinović (uz podršku Slavice Ilić i knjižničarke Katice Salacan) odvele su svoje sedmaše i osmaše u obilazak i učenje u Gradsku knjižnicu.

Cilj projekta (terenske nastave) bio je približiti učenicima nove prostore knjižnice, potaknuti ih u većem broju na učlanjivanje, posvijestiti im široke multimedijalne mogućnosti za realizaciju kulturnih aktivnosti u novim prostorima te potaknuti čitateljske interese, navike i ljubav prema knjizi.

Učenici su najprije obišli sve nove prostore počevši od prizemlja koje još čeka svoju ornitološku zbirku do referentne zbirke koju im je ravnateljica  predstavila i o njoj održala predavanje. Najduže su se zadržali na odjelu dječje književnosti gdje su po naputcima ravnateljice odradili u nekoliko skupina zanimljive radionice usmjerene na snalaženje i uporabu knjižnoga fonda naše gradske knjižnice. Tijekom prezentacije zadataka zabavljali su se i učili. Na kraju, u okviru širokih multimedijalnih mogućnosti koje nudi nova knjižnica, učenici su učili i medijsku kulturu uz gledanje filma Charlija Chaplina iz razdoblja nijemog i crno-bijelog filma.

Ni kišovito vrijeme s jakim vjetrom nije omelo na sam Dan hrvatskih knjižnica 11. studeni  osmaše s učiteljicom Marinkom Jurkovć (hvala Čazmatransku na posudbi autobusa) da pohode Gradsku knjižnicu. Sutradan je učiteljica Ivona Martinović sa svojim sedmašima imala još i lijepu šetnju od  škole do Gradske knjižnice kao i četiri dana prije učiteljica Sanja Jurković koja je sa svoja dva razreda osmaša probila led.

Zahvaljujući susretljivosti ravnateljice Vesne Vidović koja je s radošću prihvatila našu inicijativu, ovaj projekt proveden je na zadovoljstvo svih sudionika. Veselimo se novim mogućnostima suradnje s Gradskom knjižnicom Metković.