SVJETSKI DAN UČITELJA

Autor: Slavica Ilić, 4. 10. 2017.

Svake godine u više od 100 zemalja svijeta pa tako i u Hrvatskoj, 5. listopada obilježava se Svjetski dan učitelja. Proglasio ga je UNESCO 1994. godine u spomen na isti nadnevak 1996. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. U „Preporuci“ se između ostalog ističe pravo na odgoj i obrazovanje kao temeljno ljudsko pravo, radni uvjeti koji trebaju biti takvi da na najbolji način promiču uspješno učenje te učiteljevu slobodu u ostvarenju svih građanskih prava. Nakana je obilježavanja Svjetskog dana učitelja dati potporu nastavnicima u njihovu obavljanju odgovorne zadaće i izvući ih iz anonimnosti  te naglasiti važnost njihove profesije i obrazovanja čiji su nositelji.

Nikada nije bila veća potreba da se pomogne učiteljima jer današnje vrijeme nema sluha za  ovaj plemeniti poziv, često imajući predrasude da se u školama ništa ne radi, a da se uvijek nešto traži. Živjeti i raditi s tom činjenicom nije lako jer ovaj posao iziskuje puno toga. Potrebno je biti pravedan, iskren, otvoren, objektivan, posvetiti se svakom pojedincu, biti uzor, utjeha, nada, i istovremeno kao i na sceni, u jednom liku biti: učitelj, pedagog, psiholog i rame za plakanje. Naravno, da sve to nije jednostavno, ali nije i nemoguće jer učenici postanu dio nas, postanu naša „obitelj“. Da bismo najvjernije pokazali tko je taj učitelj i gdje se krije njegova veličina, citirat ćemo tekst jedne anonimne učiteljice:

„Škola je moj drugi dom, a učeničke dogodovštine i nepodopštine moja svakodnevnica. Volim svoj posao. Iako, priznajem, veselim se svakom petku. Vjerujte mi, biti suputnik mladom čovjeku na njegovom obrazovnom putovanju divan je osjećaj. Odgovornost je velika, ali je zadovoljstvo neizmjerno veće. Možda se na prvi pogled ne čini, ali i ja, baš poput svojih učenika, svaki dan naučim nešto novo.

Učenici su moji učitelji.“

Želimo vjerovati da će ipak doći  neko pravednije vrijeme u kojem učitelj neće morati dokazivati tko je  i što sve čini za mladog čovjeka na njegovom životnom putu. U duhu optimizma i nade,  želimo svim učiteljicama i učiteljima čestitati njihov dan te im zaželjeti da ih uvijek  prati onaj početnički žar zbog kojeg su  i odabrali ovo zvanje.

NADAHNJUJUĆI CITATI, IZREKE I POSLOVICE O UČITELJIMA I UČENJU

„Najveća nada svake zemlje leži u primjerenu školovanju mladosti.“  (Erazmo)

„Učitelji sade sjemenke znanja koje rastu zauvijek.“

„Ne učimo za školu, nego za život.“  (Seneka)

„Onoliko koliko vjerujemo u mogućnosti i vrijednosti drugoga toliko napora u to i ulažemo.“   (A. Mougniotte: Odgajati za demokraciju)

„Tko želi nešto naučiti, naći će način, tko ne želi, naći će izliku.“ (Pablo Picasso)

„Ne predaje učitelj ono što želi, ne predaje učitelj ono što zna, učitelj predaje ono što jest.“

„Korijeni učenja su gorki, ali plodovi su slatki.“  (Aristotel)

„Najuzvišenije poučavanje jest življenje s otvorenim srcem.“

„Idućih pedeset godina, neće biti važno koji auto vozite, u kakvoj kući živite, koliko novaca imate u banci ili kakvu odjeću nosite. No, svijet može biti barem malo bolji jer ste odigrali važnu ulogu u životu djeteta.“

„Temelj svake države je obrazovanje mladih.“  (Diogen)

„Tko želi nešto naučiti, naći će način; tko ne želi, naći će izliku.“

„Znanje je moć!“