Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Marinka Jurković, 31. 3. 2017.

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se 2. travnja na rođendan Hansa Christiana Andersena, jednog od najistaknutijih svjetskih pisaca za djecu. Toga se dana svake godine u svijetu održavaju različiti programi namijenjeni djeci: susreću se dječji pisci i djeca – njihovi čitatelji; objavljuju i predstavljaju nove dječje knjige; priređuju izložbe knjiga za djecu; organiziraju razgovori o dječjoj literaturi i o njezinoj važnosti u odgoju. Naša škola obilježila je ovaj nadnevak radionicama za najmlađe učenike koje su se tijekom ovoga tjedna odvijale u knjižnici, a cilj im je bio ukazati na važnost dječje knjige te razvijati ljubav prema čitanju od najranijeg uzrasta.

U obilježavanju su sudjelovali učenici 2.a, 2.b, 3.a i 4.c razreda sa svojim učiteljicama i knjižničarkom. Na radionicama su samostalno crtali strip na slobodnu temu. Stripove su zatim izložili, a učenici su ih predstavljali jedni drugima. Učenici 2.b razreda gledali su Andersenove animirane bajke, a nakon poticajnih razgovora su ih ilustrirali. Cilj svih ovih aktivnosti bio je promicanje čitanja dječjih knjiga te poticanje stvaralaštva i kreativnosti.

S modernom tehnologijom i mogućnostima koje ona pruža čitanje je nekako palo u drugi plan, ali sigurna sam da je čitanje knjiga nešto što bi  svakako trebalo sačuvati jer djeci otvara mogućnosti putovanja u svjetove koji im nisu i(li) nikada neće biti dostupni i nudi pouke koje djeca neće moći bolje usvojiti ni na jedan drugi način.

Učenici su s radošću sudjelovali u radionicama povodom Međunarodnog dana dječje knjige, a dio stripova i ilustracija Andersenovih bajki  izložen je u predvorju škole.