21. III. DAN DAROVITIH UČENIKA

Autor: Marinka Jurković, 20. 3. 2017.

Dan  darovitih  učenika, prema preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, obilježava se 21. ožujka. Na taj način želi se naglasiti spoznaja o potrebi organiziranja sustavne brige za takvu djecu u okvirima obrazovnog sustava.  Europski dan talentiranih i darovitih prvi  put je obilježen 2011. godine, a namjera mu je senzibilizirati javnost o važnosti prepoznavanja darovite, kreativne i talentirane djece.

TKO  SU DAROVITA DJECA?  Darovita, talentirana ili kreativna djeca su djeca s izrazito razvijenim sposobnostima u jednom ili više područja razvoja. Takva djeca imaju posebne  potrebe i interese  koji su uočljivi već u ranom djetinjstvu.

U razredu pretežito  susrećemo darovite učenike s izraženim intelektualnim sposobnostima koji postižu visok stupanj uspjeha u školi. Najpopularniji su u razredu, komunikativni i socijalno prilagođeni. Rječnik im je bogat, a izražavanje tečno i precizno. Takvog učenika sve zanima i želi sudjelovati u gotovo svim školskim aktivnostima.

KAKO  POTICATI  DAROVITOST ?   Roditelj, učitelji i odgajatelji koji žele poticati  razvoj i napredovanje darovitog djeteta  trebaju:

•  pokazati djetetu da su mu važna njegova uvjerenja, osjećaji i postupci
  • pomoći mu otkriti, izraziti i prihvatiti svoje osjećaje
  •  pokazati da cijene dijete kao cjelovito biće, a ne same njegove sposobnosti
  •  pokazivati djetetu da cijene njegove jedinstvene karakteristike
  •  poticati i omogućavati  djetetu da razvija svoje posebne interese
  • omogućiti darovitoj djeci da uče ono što ih zanima
  • omogućiti  darovitima  da uče na način koji njima najviše odgovara
  • ohrabrivati  njihovo kreativno i produktivno mišljenje

Osobito je važno darovitoj djeci osigurati ono što najbolje odgovara njihovom stupnju razvoja, specifičnim potrebama,  interesima, potencijalima i sposobnostima.

Izvori: http://www.cuvarkuca.hr/preporuka/upomoc-moje-dijete-je-nadareno/