Obilježavamo 50. obljetnicu „Deklaracije“

Autor: Marinka Jurković, 3. 3. 2017.

Hrvatski jezik je proizvod odnošaja Hrvata prema Hrvatskoj, prama prirodi, prama polju, gori, šumi i zraku, … i zato naš jezik ima sve posebne boje,  zvukove, oblike i osobine naše zemlje; buran kao senjska bura, mekan kao     dvojnice, zanijet kao procvjetala grana ružmarina, tužan kao kraška pustolina, veseo kao tambura i dubok kao mrak naših šuma…Samo lijepa naša domovina mogaše stvoriti ljepotu divnog našeg jezika, divotu naših riječi krasnih kao naši otoci, 'lijepi vrti morem plivajući'.                (A.G. Matoš)

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i ove godine potiče obilježavanje Mjeseca hrvatskoga jezika koji je počeo na Međunarodni dan materinskoga jezika, 21. veljače, a traje do 17. ožujka, dana objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika, 1967. godine. Jubilarna je ovo godina u kojoj slavimo 50. obljetnicu Deklaracije pa Mjesec hrvatskoga jezika dodatno zaokružuje priču o materinskome hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta. Organizirana  su brojna događanja kako bi se o hrvatskome jeziku, jednoj od najvažnijih značajki hrvatskoga identiteta, govorilo što više i kako bi se širila svijest o vrednotama i ljepoti hrvatskoga jezika.

Prvi organizirani javni otpor hrvatske kulturne i znanstvene javnosti jezičnomu unitarizmu zbio se 17. ožujka 1967. kada je u tjedniku Telegram objavljena Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Potpisalo ju je 18 hrvatskih kulturnih i znanstvenih ustanova. Pedeset godina nakon toga, vrijeme je da iznova osvijestimo važnost hrvatskoga jezika za naš narod i važnost njegova očuvanja i njegovanja ne samo u školama i službenoj komunikaciji, nego i u svakodnevnoj uporabi.

U ovom mjesecu još je nekoliko važnih nadnevaka zbog kojih je ovo razdoblje odabrano da bude posvećeno hrvatskome jeziku:

21. veljače  -   Međunarodni dan materinskoga jezika

22. veljače 1483.    - tiskana prva hrv. knjiga  Misal po zakonu rimskoga dvora