Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH

Autor: Marinka Jurković, 22. 5. 2016.

Ujedinjeni narodi proglasili su Međunarodni dan bioraznolikosti  (22. 5.) kako bi očuvanje bioraznolikosti postavili temeljnim načelom u zaštiti prirode. RH se 2003. godine pridružila globalnim nastojanjima za očuvanjem bioraznolikosti pa je ovaj dan proglasila i Danom zaštite prirode u Hrvatskoj. Obilježava se kako bi se upozorilo na zabrinjavajuću ugroženost biološke raznolikosti i ubrzano siromašenje vrsta i ekoloških sustava, zbog čega je ugrožen i čovjek.

Bioraznolikost je ukupna raznolikost  života na Zemlji, raznolikost staništa, populacija i gena. Sve su vrste, uključujući i čovjeka, dio raznolikog ekosustava u kojem svatko ima svoju ulogu. Stoga poremećaj bioraznolikosti može imati dalekosežne posljedice kako na same ekosustave, tako i na ljudske živote. Glavni je cilj Konvencije o biološkoj raznolikosti očuvati i unaprijediti cjelokupnu biološku raznolikost razumnim iskorištavanjem prirodnih dobara na načelima održivosti, kako bi se i budući naraštaji mogli koristiti potencijalima kojima priroda raspolaže.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja zahvaljujući svom specifičnom geografskom položaju  te karakterističnim ekološkim i klimatskim  uvjetima. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta. U Hrvatskoj se nalazi značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskoj razini. Te su vrste vezane uz velika očuvana područja,  staništa takvih vrsta. Bogata biološka raznolikost našeg mora, otoka i hridi, s velikim brojem endema, daje hrvatskom obalnom području međunarodni značaj. Močvarni kompleksi s poplavnim šumama važna su područja za gniježđenje, zimovanje i migraciju europskih ptica močvarica i ptica vezanih uz vodena staništa.

U vremenu kada cijeli svijet upozorava na zabrinjavajuću ugroženost bioraznolikosti, iznimno bogatstvo bioraznolikosti Lijepe Naše predstavlja veliko priznanje, ali i izazov kako ostvariti kvalitetan i održiv suživot s prirodom, a također  i obavezu koju imamo prema generacijama koje dolaze. Osim na ovaj dan,  Dan biološke raznolikosti, i tijekom cijele godine treba ukazivati na veliku ulogu koju biološka raznolikost ima u održivom razvoju i općenito u ljudskom opstanku na Zemlji.

Današnji dan,  Međunarodni dan biološke raznolikost i Dan zaštite prirode u RH, u školi smo obilježili skretanjem pozornosti na naš školski vrt i zastupljenost biljnih vrsta u njemu. Fotografijama što ih je tim povodom u našem vrtu zabilježila knjižničarka Katica Salacan, a za ovu vijest  pripremila  informatičarka Jelica Lazarević, dajemo svoj ovogodišnji skromni doprinos obilježavanju ovih dvaju važnih nadnevaka u zaštiti prirode.