KLIKni na spolij

Autor: Keti Petrović, 20. 5. 2016.

Arheološki muzej Narona ove je godine sudjelovao na 21. Edukativnoj muzejskoj  akcija   KLIK na kulturni krajoLIK  koja se odvijala  od 18. IV. do 18. V. 2016. godine s  temom KLIKni na spolij.  Učenici osnovnih i srednjih škola su na svojim radionicama odabrali, snimili, istražili i pripremili za izlaganje plakate pojedinih spolija kako bi javnosti predstaviti jedinstveni naronitanski kulturni krajolik. Izložba učeničkih radova na temu KLIKni na spolij otvorena je u prostorima Arheološkog  muzeja Narona 18. svibnja, a sudjelovala je i naša škola.

Upravo na Međunarodni dan muzeja,  18. svibnja naša je  škola  sudjelovala na 21. Edukativnoj muzejska akciji KLIK na kulturni  krajoLIK.  Plakat naše škole predstavio je učenik 5.b razreda Luka  Begić te učenica  6.b razreda Stanka Bebić  uz podršku svoje mentorice,  učiteljice Povijesti Keti  Petrović.  Za temu  KLIK na  spolij,  petaši i šestaši, sudionici projekta,  najprije su  odabrali,  zatim snimili i  istražili  spolij  koji su pronašli na Erešovoj kuli u Vidu.  Spolije su inače ostatci  starih građevina  ili spomenika  koji su se koristili kao građevni materijal  kod izgradnje kuća koje su se gradile u  19. stoljeću . Takvih  primjeraka  imamo  dosta u našem Vidu. Ove spolije su pod posebnom zaštitom  i predstavljaju  kulturnu baštinu našeg  zavičaja koju trebamo sačuvati i ostaviti zaštićenu za generacije koje dolaze. Zanimljivo  je da  su stanovnici  Vida spolije koristili  često kao građevni materijal  jer su se zapravo nalazile odmah uz objekte koje su gradili  te su im bile izuzetno dostupne.

Spolij koji smo odabrali za naše istraživanje uočili smo na Erešovoj kuli  i on predstavlja dragocjeni ostatka antičke Narone. Radi se  o ostatku sarkofaga  koji  je ugrađen u dio zida ove kuće.  Natpis ulomka na latinskom jeziku govori  nam da je  pripadao djevojčici  Viviji Valeriji  koja je  živjela 2 godine 4 mjeseca i 9 dana, a sarkofag kojega krase dva cvjetna uzorka  dala je izraditi njezina majka Julija Rufina. Proširili smo našu temu na antički sarkofag,  kako je izgledao i čemu je služio, a uz to smo proučavali pogrebne običaje drevnih Rimljana.  Ovo je za učenike bilo zanimljiv istraživački  zadatak u koji  se s velikim interesom uključio veći broj učenika naše škole pa tako sada  imamo još nekoliko  spolija koje smo ovom prigodom fotografirali i istraživali.

Nakon zanimljivih izlaganja naših učenika, a  i drugih  učenika osnovnih i srednjih škola koje su sudjelovale u ovoj muzejskoj akciji, sudionici su imali jedan sat  terenske nastave koju je vodio  ravnatelj Arheološkog muzeja Narona mr. sc. Toni Glučina. Zanimljivi dan u muzeju, učenici su zaključili uključivanjem u još jednu tematsku radionicu.