SVJETSKI DAN PISANJA PISAMA, 11. 5.

Autor: Marinka Jurković, 11. 5. 2016.

U doba kada je sveprisutno uvjerenje da su ljubavna (i sva druga) pisma deplasirana i kad je pojava elektronske pošte označila smrt pismima i literarnoj romantici, čak i mi stariji smo zaboravili kako je lijepo dobiti razglednicu ili pismo pa je Svjetski dan pisanja pisama (11. svibnja) pravi trenutak da se podsjetimo.

Kada ste posljednji put napisali pismo? Jeste li uopće ikada napisali pismo? Jesmo li zaboravili rukom napisati pismo? Tko bi danas znao napisati ljubavno pismo? Bilo kakvo pismo? Pokušajte to bar danas na Svjetski dan pisanja pisama! Napišite pismo nekome koga će ono razveseliti! Odvažite se napisati pismo prijateljici ili  roditelju, ili zašto ne baki, bivšoj učiteljici ili razrednici!

Svi znamo što je ono najljepše što možete pokloniti dragoj osobi ili osobi koju volite? Reći joj ili napisati koliko vam znači i da je volite. Iako ponekad škrti na riječima, muškarci su ipak najveći romantičari na svijetu. To su na najljepši način pokazali slavni muškarci u svojim ljubavnim pismima. Beethoven, Mozart, Mark Twain, Gustave Flaubert, Oscar Wilde i mnogi drugi oduševit će vas dirljivom iskrenošću u svojim ljubavnim pismima. Pročitaj neko od njih!

Ili napiši sam/sama danas pismo! Sve što ti treba je olovka i papir. Napiši pismo, ne mora biti romantično i ljubavno. Napiši pismo zahvalnosti, pismo potpore, pismo lijepih sjećanja… Obraduj nekoga dragog rukom pisanim pismom ubačenim u poštanski sandučić! I ne zaboravi zalijepiti poštansku markicu!

Kako sam  ovih dana učila svoje sedmaše pisanju pisma (povodom današnjeg Svjetskog dana pisanja pisama) i razgovarajući s njima o majkama i Majčinu danu (kad su mi trebali napisati intervju s majkom), na kraju su mi u školskoj zadaći napisali nekoliko vrlo lijepih pisama zahvalnosti majkama. Dva ću takva  pisma podijeliti s vama …možda vas inspiriraju…

Draga majko,

pišem ti ovo pismo da ti iskažem svu svoju zahvalnost. Ne znam odakle  početi  jer ti si toliko toga učinila za mene da bih ti mogao zahvaljivati cijeli svoj život.

Majko, hvala ti, za sve dane i  noći što si ih provela uza me. Kad god mi je trebala pomoć, ti si bila tu. Kad sam bio bolestan, ti si bila moj lijek! Kad sam plakao, ti si bila tu da me utješiš! Kad sam bio ozlijeđen, ti su bila melem za sve moje rane! Hvala ti, za se dobre i loše dane! Posebno ti hvala što mi bezuvjetno poklanjaš svoju ljubav. Hvala ti za sve naše zajedničke trenutke. Hvala ti, što moj život svaki dan činiš ljepšim i što mene činiš boljim! Mogu ti još puno toga napisati, ali reći ću ti još samo jedno:“ Hvala ti što si moja majka!

Voli te

tvoj  sin

Filip

Draga majko!

Ovo ti pismo pišem da ti zahvalim za sve što si učinila za mene. Znaš da baš i ne znam pisati pisma, ali ovo ti pismo pišem iz srca.

Na ovaj papir ne mogu stati svi moji osjećaji, emocije. Kada pomislim na tebe, naviru sjećanja koja će me pratiti cijeli život. Kada sam bolesna, tužna ili ljuta, brineš se o meni i govoriš mi da će sve proći. Naučila si me voljeti bezuvjetno i biti otvorena srca. Također si me naučila da trebam pomagati drugima, ali i brinuti se za svoju budućnost. Uvijek  mi ponavljaš da ako me itko povrijedi, da ćeš uvijek biti uza me Tvoja najdraža rečenica je:“Znanje je moć!“ To uvijek kažeš kada ne učim nego planiram imati lagodan život bez školovanja.

Sjećam se da sam kao mala djevojčica voljela sjediti u tvom zagrljaju da me ti grliš i maziš. To se ni danas nije promijenilo. Samo mi više ne čitaš priče za laku noć jer sad sam već velika.

Pažljiva si. Dobra. Uvijek nasmijana. Pa kako da te velim, moja draga majko! Čuvaš mi leđa i pružaš mi mnogo utjehe. Učiš me da su ljubav, obitelj i predanost najvažnije stvari na svijetu. Moja si najbolja prijateljica. Moj si idol i kad odrastem želim biti poput tebe, ustrajna u svakom svom cilju.

Hvala ti, majko!

Uvijek ću te voljeti,

tvoja

Mihaela

U Metkoviću, 10. svibnja 2016.