IZVANUČIONIČKA NASTAVA PETIH RAZREDA

Autor: Keti Petrović, 11. 5. 2016.

U srijedu, 5. svibnja   učenici   5.a,  5.b,  5.c,  5.d  i 5.e  razreda sa svojim razrednicama Zrinkom Boras, Keti Petrović, Ivankom Manenicom, Ivom Škegro i Anom Jogunicom   proveli su zanimljiv dan na  izvanučioničnoj nastavi  u  Splitu.

Tijekom boravka u Splitu učenici su upoznali  staru  povijesnu jezgru grada Splita koja je jedna od najbolje  sačuvanih spomeničkih ostataka Rimskog Carstva, velike umjetničke i  povijesne važnosti. Grad je s Dioklecijanovom palačom kao jezgrom 1979. godine uvršten na popis  UNESCO-ve  Svjetske  kulturne baštine. Kroz zanimljivo obrađene teme od kojih izdvajamo: Povijest područja na kojem je nastala Dioklecijanova palača; Car Dioklecijan; Dioklecijanova palača – nastanak, gradnja i prostorna dispozicija; Palača nakon Dioklecijanove smrti i razvoj grada Splita;  učenici su usvajali nova  znanja  i  primjenjivali ih odmah  na terenu.   Izvanučionička  nastava bila je još jedan dodatni motiv za svestranije i potpunije sagledavanje i razumijevanje  tema  koje su se obrađivale u korelaciji na satovima povijesti, engleskog i hrvatskog jezika te glazbene kulture, a to  je i bio  krajnji cilj istraživačkog rada ključnog za što efikasniju  izvanučioničnu nastavu. Naime, osuvremenjivanjem nastave, traži se od učenika veća aktivnost i uključivanje u nastavni proces, a time se otvara  veći prostor za njihovu kreativnost i terenski rad.

Nastavak terenske nastave posvećen je glazbenoj kulturi i Splitskom akvarelu, autorskom djelu Ive Tijardovića, jednoj od najizvođenijih hrvatskih opereta. Učenici su pogledali novu izvedbu u režiji Krešimira Dolenčića  koja je prikaz autentičnog Splita kakav postoji još i danas. Uživali smo u nezaboravnoj  ariji O kućo mala,  zaplesali s Perinom Štramberom, nasmijali  se Zenzi  Salonji deraču, Mikuli Bagulinu ribaru, svjedočili đinđiliti i svim bolestima šjore Jovane, proživjeli mladenačku čistu ljubav Tonća i Marice, liječili se u travara Salka iz Ljubuškog te proslavili Sudamju… Nazočili smo doista jednoj  iznimnoj glazbeno-scenskoj poslastici na pozornici HNK u Splitu.

Na kraju ovog zanimljivog izvanučioničnog dana posjetili smo  i Prirodoslovni muzej te svim petašima zanimljiv Hajdukov stadion. Oduševljenju nije bilo kraja, a naše oduševljenje viđenim i doživljenim  prikazat će vam i naša zajednička PPT prezentacija – jer, zna se, slike uvijek govore više od riječi.

Prezentacija.pptx (11.99 MB)