"Projekt Tragom nestalog grada" ide na državnu smotru

Autor: Keti Petrović, 4. 5. 2016.

Odgojiteljice  Dječjeg vrtića  „Radost“  iz Metkovića  Jadranka Jerković, Tonćika  Gujnović i Marijana Bebić sa svojim su skupinama predškolaca provele projekt Tragom nestalog  grada. Cilj projekta  bio je  upoznavanje vrijednosti zavičajne kulturne baštine. Vanjski suradnik na  tom projektu bio je naš  5.b  sa svojom  razrednicom i učiteljicom Povijesti  Keti Petrović. S veseljem smo primili vijest da će taj projekt biti predstavljen na Državnoj smotri u Zagrebu.

Učenici  5.b razreda  Marko Cvitković, Ana i Lea  Medak Kovačević, Lea Volarević te Kristina Daničić priredili  su vrtićanima PowerPoint prezentaciju Tragom nestalog  grada. Vrtićane su upoznali s arheologijom i  arheolozima, s postojanjem grada Narone te koliko je dugo grad postojao, kada i kako je porušen i zaboravljen. Petaši su svojim  mladim prijateljima iz vrtića „Radost“  predstavili tko je i što radi arheolog, što je i čemu služi muzej te što nam pričaju ostatci stare Narone. Također su čuli  „Legendu o caru Norinu“ iz knjige Sto najljepših legendi i povijesnih priča iz hrvatske prošlosti. Razgovarali su o našoj najpoznatijoj legendi te dobili prigodne  listiće o njoj. Vrtićani, sudionici projekta, također su posjetili naš kabinet Povijesti i u njemu vidjeli materijalne povijesne ostatke, predmete od gline, posude, fibule i tematske plakate.  Još su saznali da je Muzej Narona prvi muzej  in situ  u Hrvatskoj, tj. izgrađen je na samom povijesnom  lokalitetu.  Služi   očuvanju kulturne baštine jednog naroda i Neretvani su s pravom ponosni zbog tako bogate kulturne baštine i važnosti grada Narone u razdoblju procvata Rimskoga Carstva. Mladi povjesničari iz 5.b razreda također su objasnili vrtićanima da je Narona arheološkim otkrićem ponovo  dobila svoj sjaj i oživjela kroz pronađene ostatke koji čovjeku današnjice pružaju uvid u bogatu prošlost grada te u svakodnevnicu minulih vremena.

Polaznici Dječjeg vrtića „Radost“  ovim su projektom postali  mali istraživači i arheolozi te  upoznali razne  ostatke prošlosti, materijalna povijesna vrela i tako, na njima vrlo zanimljiv način, postali svjesni važnosti i bogatstva kulturne  baštine svoga užeg zavičaja.

Projektom „Tragom nestalog grada“ mali predškolci sudjelovali su na Regionalnoj  smotri  projekata  iz područja  Nacionalnog   odgoja  i obrazovanja  za ljudska prava  i demokratsko građanstvo Vlade RH  koja je održana u amfiteatru Sveučilišnog kampusa  u Dubrovniku,  18. i 19.  travnja. Svi sudionici regionalne smotre, tako i naši vrtićani, svoje projekte su predstavili PowerPoint prezentacijama. Nakon prezentacija, naši predškolci su saznali da su predloženi za državnu smotru.

Sudionicima projekta čestitamo i želimo im puno uspjeha na predstavljanju projekta  u Zagrebu.

PROJEKT-TRAGOM_NESTALOG_GRADA.ppt (11.71 MB)