22.4. Dan hrvatske knjige / 23.4. Svjetski dan knjige i autorskih prava

Autor: Marinka Jurković, 21. 4. 2016.

"Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice,

najlakše je doći do njih,

daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice.

Charles W. Eliot

Kada izabiremo  nadnevak  kojim obilježavamo neku obljetnicu, za to uvijek  tražimo valjan  razlog. Tako je 22. travnja izabran kao Dan hrvatske knjige  zbog toga jer je istoga nadnevka  1501. godine  književnik Marko Marulić, dovršio svoj slavni ep Juditu. Dan kasnije, 23. travnja, obilježavamo Svjetski dan knjige i autorskih prava jer su na taj dan 1616. godine umrla tri književna velikana: William Shaksspeare, Miguel Cervantes i Garcilaso de la Vega. Ova dva nadnevka već godinama se obilježavaju i manifestacijom Noć knjige  koja će ove 2016.  biti u znaku  obilježavanja  400 godina od smrti Williama Shakespearea, Miguela de Cervantesa i  Garcilasa de la Vege, dok u hrvatskoj književnosti obilježavamo i 100. godišnjicu od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Nismo ni ove godine zaboravili obilježiti ove nadnevke. To ćemo učinili čitanjem stihova poznatih hrvatskih pjesnika na nastavi Hrvatskoga jezika, a šestaši će se u lektiri družiti s Pričama iz davnine. Osim razrednih, prigodne plakate u predvorju škole pripremile su na satovima izvannastavnih aktivnosti učiteljice Hrvatskoga jezika Ivona Martinović i Ivana Vatović.

Do sljedećega  Dana hrvatske, ali i svjetske knjige, čitajte i vodite se mišlju književnika Ive Andrića,   koji kaže:

"Ostati  ravnodušan  prema  knjizi  znači  lakomisleno  osiromašiti  svoj  život."