Završio je MJESEC HRVATSKOGA JEZIKA

Autor: Jelica Lazarević, Marinka Jurković, 19. 3. 2016.

Od pretprošle smo godine na poticaj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje počeli obilježavati Mjesec hrvatskoga jezika. On  spaja dva važna dana: Međunarodni dan materinskoga jezika (21.II.) koji je proglasio UNESCO 1999. godine i Dane hrvatskoga jezika (11. – 17. III.) koje je proglasio Hrvatski sabor 1997. godine. Manifestacija završava 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika.

Hrvatski jezik ima bogatu povijest i tradiciju, nasljeđe staro više od tisuću godina. Tijekom svojega postojanja uspio se othrvati brojnim pritiscima i danas se, možemo reći,  slobodno i samostalno razvija. Godine 2013. postao je 24. službenim jezikom EU te je time postao ravnopravan svim ostalim jezicima  EU-a.

Danas se hrvatski jezik nalazi pred brojnim izazovima koji se umnogome razlikuju od onih iz bliže i dalje povijesti. I te kako  smo svjesni digitalnoga doba i globalizacije unutar europske i svjetske zajednice jezika. Zato je prilagođavanje modernomu dobu i borba za opstanak u globalizacijskom vremenu preduvjet njegova opstanka, a očuvanje materinskoga nam hrvatskoga prevažna zadaća kako jezikoslovaca tako i svih nas govornika hrvatskoga jezika. Tu zadaću još odlučnije trebat će provoditi naša djeca i zato je potrebno da  danas  kod njih svakodnevno razvijamo svijest o ljepoti, bogatstvu i tradiciji materinskoga hrvatskog jezika kao temelja hrvatskoga nacionalnog identiteta. Ne bude li hrvatskoga jezika – ni nas neće biti!

Povodom Mjeseca hrvatskoga jezika Aktiv učiteljica Hrvatskoga jezika odradio je tijekom mjeseca  zanimljiv projekt pod nazivom „Veliki čitaju malima“ Različite čitateljske aktivnosti koje se provode po školama, mi smo obojili na svoj način, naši sedmaši i osmaši čitali su dječju poeziju i prozu ovogodišnjim prvašima. Bilo je vrlo zanimljivo, i čitateljima i slušateljima. U projektu su sudjelovale Ana Jogunica čiji su osmaši čitali u 1. razredu učiteljice Dragice Jerković, Helena Bjeliš čiji su osmaši čitali u 1. razredu učiteljice Nikoline Petrov, Slavica Ilić čiji su sedmaši čitali u 1. razredu učiteljice Tonćike Popović te Marinka Jurković čiji su osmaši čitali prvašim učiteljice Katice Vladimir. Učiteljice i njihovi prvaši srdačno su nas primali, a mi smo s veseljem dolazile sa svojim najboljim čitačicama i čitali im… Zadovoljstvo je bilo obostrano pa smo već dogovorile nastavak ovoga lijepoga projekta!

Sve to možete pogledati na našim fotografijama koje smo pripremile uz pomoć nastavnice Jelice Lazarević.