Hrvatski naš materinski

Autor: Marinka Jurković, 20. 2. 2016.

U nedjelju 21. veljače diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan materinskoga jezika. Svrhu mu je podsjećati čovječanstvo na niz moralnih i praktičnih obveza kojima možemo očuvati jezičnu raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koja smo naslijedili. Iako nam se možda tako ne čini, svakodnevno se borimo i slavimo naš materinski jezik - njegovom uporabom! Zato: molim vas,  govorite hrvatskim, svojim materinskim jezikom!

Naš materinski jezik - jezik je na kojem smo progovorili prve riječi i jezik kojim svakodnevno možemo slobodno govoriti! Oni koji su bolje zapamtili lekcije iz povijesti znaju da se hrvatskim jezikom nije uvijek moglo slobodno govoriti, znaju i koliko se generacija na različite načine borilo za tu slobodu. I njima dugujemo obvezu čuvanja i njegovanja hrvatskoga, našega materinskoga jezika jer on je blago prema kojemu se moramo odnositi s ljubavlju i poštovanjem. Njime se određuje ne samo kultura i tradicija nekog naroda već, kako Petar Preradović kaže: Bez njega si bez imena, bez djedova, bez unuka. U pošasti sjena puka, u buduće niti sjena!

Dugostoljetnoj povijesti i borbi za opstanak unatoč, moramo ustvrditi da se naš materinski jezik danas slabo poštuje. Hodamo li hrvatskim ulicama i gledamo li natpise na trgovinama,  plakatima i sličnim mjestima pitat ćemo se u kojoj smo zemlji. Kao da mi Hrvati bolje razumijemo neke tuđe jezike od svoga materinskoga! Zato, molim vas,  govorite i pišite hrvatskim, svojim materinskim jezikom!

„Čovjek koji ne poštuje svoj jezik i baštinu ne poštuje ni svoj narod, a tko ne cijeni svoj narod ne cijeni ni svoju mater jer mati daje materinski jezik. Materinski je jezik Hrvata kao jedina mati koju se ne može i ne smije ni prodati, ni kupiti, ni preimenovati.” (A. Bagdasarov)

Međunarodni dan materinskoga jezika je prigoda da ponovimo tvrdnju o pravu na posebnost vlastitog jezika koji je neotuđivi dio našeg identiteta. Zahvaljujući njemu možemo učiti druge jezike, stjecati znanja i iskustva. U težnji čovjeka da spozna svijet oko sebe, materinski jezik stoji na početku kao uvjet bez kojega ta spoznaja nije moguća.S

Često se kaže da je upravo po jeziku čovjek čovjekom. Jezikom izričemo sve svoje misli i osjećaje, jezik nam je prenio znanja i dostignuća naših predaka, u jeziku će nas naslijediti naši potomci. . . . Zato je svakomu  narodu  njegov jezik svetinja. I pojedincu je materinski jezik svetinja, on mu je kao pupčana vrpca koja ga povezuje s vlastitim narodom. Možemo reći da je materinski jezik čovjekovu duhu domovina, ma gdje god on živio…
                                                             (Dalibor Brozović, Deset  teza o hrvatskom jeziku)

Međunarodni dan materinskoga jezika u školi smo obilježili prigodnim programom  predstavljenim putem školskog razglasa te plakatima u predvorju škole i kabinetima Hrvatskoga jezika. Ususret Tjednu hrvatskoga jezika  (11. – 17 ožujka) učiteljice Hrvatskoga jezika provest će čitateljski projekt „Veliki čitaju malima“, te niz drugih aktivnosti (čitanje pjesama posvećenih hrvatskome jeziku, čitanje i pisanje na zavičajnom idiomu,  poučavanje o povijesnom razvoju hrvatskoga jezika).

Pajo  Kanižaj           Zaplakao sam hrvatski

zaplakao sam hrvatski

progovorio hrvatski

hrvatskim govorim