Obljetnica najpoznatije pisaljke - penkale

Autor: Marinka Jurković, 24. 1. 2016.

U vrijeme kada uz svakodnevnu pojavu sve naprednijih tehnologija gotovo uopće više ne pišemo rukom, možda je teško i zamisliti da je prije 110 godina tada nova vrsta olovke predstavljala itekako važan izum. Danas on ima nezaobilazno mjesto među medijima pismenosti i bilježenja podataka koji su se izmjenjivali kroz povijest.

Automatska mehanička olovka, koja je ponijela ime svojega izumitelja, Eduarda Slavoljuba Penkale, prijavljena je kao izum 24. siječnja 1906. godine u Mađarskome kraljevskom patentnom uredu u Budimpešti te se, kao jedan od ukupno otprilike 80 Penkalinih izuma.

Eduard Slavoljub Penkala, hrvatski inženjer i izumitelj poljsko-nizozemskoga podrijetla, rođen je 20. travnja 1871. na području današnje Slovačke. Ubrzo nakon uspješnoga studija kemije na Kraljevskoj tehničkoj visokoj školi u Dresdenu, 1900. godine mladi Penkala sa svojom obitelji doseljava se u Zagreb, koji je tada bio u sastavu Austro-Ugarske monarhije. Penkalin prvi službeno patentiran izum bila je rotirajuća četkica za zube, konstruirao je i prvi hrvatski zrakoplov, međutim penkala je zasigurno njegov najpoznatiji izum. Odmah nakon patentiranja Penkala je započeo sa serijskom proizvodnjom svojih olovaka.

Zbog svoje veličine, jednostavne uporabe i dostupnosti, ova olovka ubrzo nakon svoje pojave našla se u širokoj uporabi i zasigurno olakšala i unaprijedila svakodnevni život svojih nebrojenih korisnika.