Kako smo obilježili Mjesec hrvatske knjige ?

Autor: Marinka Jurković, 11. 11. 2015.

Dio sam svake knjige koju sam pročitao.

Već smo najavili da od 15. listopada do 15. studenoga obilježavamo Mjesec hrvatske knjige. Prigoda je to da se nanovo podsjetimo koliko su nam knjige važne. U posljednjih mjesec dana smo čitali, družili se uz knjige i provodili  različite projekte. Ovogodišnja tema Mjeseca hrvatske knjige vezana je uz odluku Opće skupštine UN-a koja je 2015. godinu proglasila Međunarodnom godinom svjetlosti i tehnologija zasnovanih na svjetlu.

U projektne aktivnosti naše knjižnice bili su uključeni, uz knjižničarku još i učiteljice Hrvatskoga jezika, učitelji razredne nastave, učiteljica Povijesti i Tehničke kulture,  učitelj Fizike  te vanjski suradnici Gradska knjižnica Metković i Dječji vrtić Radost. Za vrijeme trajanja Mjeseca hrvatske knjige provodile su se ove  aktivnosti:

• upoznavanje s knjižnicom, čitanje slikovnica i stripova te pričanje priča (Dječji vrtić Radost u gostima)
  • čitanje i ilustriranje slikovnica te upoznavanje s knjižnicom ( svi prvi  razredi)
  • čitanje slikovnice Što ako nestane struje, pisanje sastavaka na temu struje i svjetlosti, gledanje prezentacije o Nikoli Tesli (treći razredi)
  • razgovor o Mjesecu hrvatske knjige, slikokaz Što ako nestane struje te slikokaz o životu najvećeg svjetskog pronalazača Nikle Tesle,  pisanje literarnih sastavaka (5., 6. i 7. razredi na satu Hrvatskoga jezika)
  • gledanje filma o Nikoli Tesli i njegovim pronalascima (svi osmaši na satu Fizike)
  • istraživanje o životu Nikole Tesle, izvođenje pokusa, izrada prezentacija i plakata u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana izumitelja i Međunarodne godine svjetlosti (osmaši na satu Fizike i Tehničke kulture, korelacijski)
  • prigodno obilježavanje 110. godišnjice rođenja Dragutina Tadijanovića i 60. godišnjice smrti Tina Ujevića
  • posjeti (s radionicom i predavanjem) učenika viših razreda Gradskoj knjižnici Metković u sklopu projekta Gradskoj knjižnici u pohode
  • prigodni panoi u predvorju škole (plakati, izložba učeničkih radova)

Iako je Mjesec hrvatske knjige pri kraju, pozivamo vas da se nastavite i dalje aktivno družiti s knjižnicom i knjigama. Čitajte,  poklanjajte knjige, posuđujte ih, pričajte o njima. Neka dobra knjiga bude i ostane vaš najbolji prijatelj!