Uvođenje e-Dnevnika u novoj školskoj godini

Autor: Ante Buljubašić, 8. 9. 2015.

Naša škola od školske 2015./16. godine uvodi sustav e-Dnevnik. On će zamijeniti papirnate imenike i dnevnike. Sustavom e-Dnevnika od ove školske godine obuhvaćeno je 10 odjeljenja u matičnoj i područnim školama, a nadalje će ulaziti u sustav i ostala odjeljenja.

Novi sustav omogućit će svim korisnicima, učiteljima, učenicima i roditeljima, jednostavniji način rada i lakšu dostupnost svih informacija o ocjenama, opisnim bilješkama učitelja, pisanim provjerama, izostancima, vladanju te ostalim informacijama važnim za obrazovanje. Iako će uvođenjem e-Dnevnika komunikacija roditelja i učitelja biti olakšana, a informacije lakše dostupne, to ne znači da roditelji i dalje nemaju pravo i dužnost  redovito dolaziti u školu na informativne razgovore s razrednicima ili pojedinim učiteljima.

Na prvom roditeljskom sastanku, roditelji koji žele da ih sustav obavještava o izostancima učenika, potpisat će suglasnost i dati svoje osobne podatke te e-mail adresu na koju žele primati obavijest. Također, razrednici će roditeljima dati kratke upute kako funkcionira novi sustav.

e-Dnevnik za učenike je web aplikacija koja omogućava učenicima pregled ocjena, izostanaka i bilježaka koje su upisali nastavnici u e-Dnevnik sustav. Osim desktop inačice, aplikacija je prilagođena i za mobilne uređaje kako bi učenicima omogućila lakšu dostupnost i preglednost bilo kada i na bilo kojem mjestu. Učenici se prijavljuju svojim elektroničkim identitetom  (npr. pero.peric@skole.hr) u sustavu AAI@Edu.hr na adresi  https://ocjene.skole.hr

Upute za korištenje e-Dnevnika za učenike su dostupne ovdje.

e-Dnevnik za roditelje je web aplikacija kojoj mogu pristupiti roditelji učenika onih škola koje koriste e-Dnevnik sustav u tekućoj školskoj godini.

Putem ove aplikacije roditelju je omogućen uvid u osobne podatke, ocjene, izostanke, bilješke, planirani raspored pisanih zadaća i ostale podatke o djetetu koje su predmetni nastavnici i razrednik unijeli u e-Dnevnik. Aplikacija e-Dnevnik za roditelje dostupna je na adresi https://ocjene.skole.hr.

U ovaj sustav se moguće prijaviti isključivo putem NIAS-a. Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav (NIAS) predstavlja središnji sustav identifikacije i autentikacije korisnika na elektroničke usluge javnog sektora. NIAS je zadužen za upravljanje elektroničkim identitetima (e-ID) u svrhu uspostavljanja jedinstvenog sustava autentikacije u okruženju elektroničkog komuniciranja krajnjih korisnika s e-uslugama javnog sektora. Više informacija o projektu i korištenju osobnog elektroničkog identiteta potražite ovdje.

Uvid u podatke djeteta moguć je pod uvjetom da je razrednik u e-Dnevniku ispravno evidentirao dodatne podatke o roditeljima. Upute za korištenje sustava nalaze se ovdje.