Zdrav za 5

Autor: Ivona Martinović, 18. 5. 2015.

Naša škola je u subotu, 16. svibnja ove godine ponovno sudjelovala u projektu Zdrav za 5., a koji je plod suradnje Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva zdravlja i Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Učenici osmih razreda sa svojim razrednicama Ivonom Martinović i Keti Petrović te učiteljicom Likovne kulture Dubravkom Šešelj predstavili su našu školu na ovom edukativnom  događanju, a istom su nazočili učenici i nastavnici OŠ Stjepana Radića.

Zanimljivo druženje započelo je u Gradskom kulturnom središtu otvorenjem male izložbe učeničkih likovnih i literarnih radova s neretvanskom tematikom. Autorice ( Mara Jelčić, Darija Volarević i Sandra Rožić, 8.b) najboljih uradaka dobili su prigodne darove. Uslijedio je iznimno motivirajući uvod za razgledavanje  prirodnih  znamenitosti  doline Neretve – dokumentarni film našega glasovitog Metkovca Obrada Gluščevića Ljudi s Neretve.

Prvo odredište ove male ekološke ekspedicije bio je Predolac. Pripadnici GSS-a i policijski djelatnici praktično su demonstrirali svoje svakodnevne poslove. Tako su učenici imali prigodu vidjeti psa tragača u akciji pronalaženja skrivenih narkotika te tehnike spašavanja unesrećenih koje koristi GSS.

U Vidu je za naše učenike bilo organizirano stručno ekološko predavanje o važnosti biljne i životinjske ravnoteže, a zanimljive su bile i informacije o melioraciji naše doline i njezinim današnjim odjecima.

Ušće rijeke Neratve bilo je zaglavlje i današnjeg poučnog izleta naših osmaša. Saznali su zašto dolazi do zaslanjenja, kako se određuje kakvoća mora, koja i kakva voda teče iz naših slavina...,  a ono što su zasigurno ponijeli svojim kućama jest jedna viša razina ekološke osviještenosti te briga o vlastitoj sigurnosti i zdravlju.

Naši učenici su uživali u druženju koje im je priskrbio ovaj hvalevrijedno osmišljen i proveden projekt, a u potpunosti su ostvareni i njegovi ciljevi: podizanje razine svijesti mladih o potrebi zaštite okoliša i prirode općenito te kaznenopravnoj zaštiti okoliša, kao i usvajanje zdravih stilova života te podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja.

Više fotografija u Foto-galeriji