MAJČIN DAN – 10. svibnja

Autor: Marinka Jurković, 5. 5. 2015.

Bog ne može biti svugdje - zato je stvorio majke.

(stara židovska poslovica)

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja obilježava druge nedjelje u svibnju. U zapadnom svijetu uspostavljen je u 20. stoljeću.  Iako je u prošlosti ovaj blagdan imao veliki značaj za poboljšanje položaja žena u društvu,  u novije vrijeme usredotočen je više na darivanje i ugađanje majkama i bakama.

Ideja o proslavi Majčinog dana u današnjem smislu rodila se  u 19. stoljeću u SAD-u. Prva  je o tome razmišljala poznata feministica i novinarka Julia Ward Howe, zatim aktivistica i veliki borac za ženska prava Marie Reeves Jarvis, a  nakon njene smrti njezine snove je ostvarila njena kći, također poznata feministica Anna Jarvis.  Na njenu inicijativu 8. svibnja 1914. godine američki je Kongres donio odluku da svaka druga nedjelja u svibnju postane nacionalni praznik - Majčin dan. Uskoro se njegovo obilježavanje proširilo po cijelome svijetu. Toga dana se majke i bake uglavnom darivaju cvijećem te čestitkama i malim poklonima koje su  izradila njihova djeca i unuci.

Pravu svrhu Majčina dana najljepše je opisala njegova osnivačica Anna Jarvis:

Probuditi uspavanu ljubav i zahvalnost prema ženama koje su nas rodile. … Razvedriti živote naših majki. Dati majkama do znanja da ih cijenimo iako to baš ne pokazujemo često… Ako niste kod kuće, pišite majci često, recite joj nekoliko lijepih riječi, pohvala i recite joj koliko je volite. Majčina ljubav je nova svaki dan.

Usrećite mamu na njezin dan i pokažite joj koliko vam znači! Mamu volimo svaki dan cijeli život i ne možemo je zaboraviti i prestati voljeti čak i kada više nije s nama. Barem jedan dan u godini možemo našim dragim majkama zahvaliti na svemu što nam pružaju i pokloniti im pažnju koju zaslužuju.

U našoj školi u četvrtak (7. svibnja)  u 12,00 sati održat će se mala svečanost povodom Majčinog dana. Pozivamo sve naše drage majke da nam se pridruže na  priredbi koja će biti priređena u njihovu čast.

MAJKA

Noću često kad već zaspim
i kad soba već opusti,
k'o laticu ruže, mama
na moj obraz cjelov spusti.

Ona moje male tuge
zagrljajem toplim tješi,
a svakoj se mojoj sreći
k'o najljepšem daru smiješi.

Njeni prsti kao lahor
pređu preko moje kose,
a njene me priče lako
u daleka carstva nose.