MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE VLAŽNIH STANIŠTA

Autor: Marinka Jurković, 2. 2. 2015.

Na močvare se dugo gledalo kao na beskorisne površine štetne za čovjeka. Dugo smo ih se pokušavali  riješiti  i pretvoriti ih u korisne poljoprivredne površine. No, u isto vrijeme tekli su suprotni procesi koji su imali za cilj zaštititi močvare kao vrijedne prirodne ekološke sustave. Vlažno stanište je definirano kao dio kopna koje je cijelu godinu ili dio godine prekriveno vodom. Ovaj pojam obuhvaća različite tipove staništa, kao što su močvare, tresetišta, riječni rukavci, močvarne šume, močvarne livade i slična, veći dio godine poplavljena područja. Flora i fauna tih staništa  prilagođene su  cjelogodišnjem višku vode.

Ramsarska Konvencija o zaštiti vlažnih staništa

Močvare su veoma važne zbog svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti, a ubrajaju se među najugroženije ekosustave zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa.  Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa obilježava se  2.veljače  u svim državama svijeta. Na taj dan 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru donesena je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa, koju je do danas potpisalo više od 160 zemalja, među njima i Hrvatska. Na Ramsarskom popisu su i naša močvarna područja poput Crne mlake,  donjeg toka Neretve,  Kopačkog rita  te Lonjskog i Mokrog polja. Močvarna staništa su  vrlo ugroženi ekološki sustavi jer je u posljednjih 50 godina izgubljeno 50%  svih močvarnih područja u svijetu. Stoga je svrha ramsarske Konvencije osigurati njihovo očuvanje i razumno iskorištavanje.

Uloga vlažnih staništa

Močvare su uglavnom dio poplavnih područja uz rijeke, a jedna od najznačajnijih koristi od močvara je prirodna obrana od poplava. Naime, vlažna staništa funkcioniraju poput rezervoara vode ili, kako bismo to slikovito mogli opisati, poput spužve. Kada je razina vode neke rijeke visoka, ta voda se izlije u  vlažno stanište gdje se zadržava i tako zaustavlja daljnje poplavljivanje okoline. U obrnutom slučaju, kada je razina vode niska i vlada suša, voda polako otječe iz vlažnog staništa. Kada se neko vlažno stanište degradira ili namjerno isuši, dolazi do velikih oscilacija u razini vode neke rijeke, a time i do učestalijih poplava okolnih naselja.

Neretvanska vlažna staništa danas

Ako se nastavi dosadašnji odnos prema preostalim močvarama u dolini Neretve,  i ovom močvarnom ekosustavu  prijeti ozbiljna opasnost. Močvarna područja danas su jedan od  najugroženijih ekosustava na Zemlji.  Istu  sudbinu dijele i naša neretvanskih vlažnih staništa. Isušivanjem, zatrpavanjem, zagađivanjem te prekomjernom eksploatacijom izravno se  ugrožava opstanak močvarnih područja. Sve to se, polako ali ustrajno, zbiva i na rubovima naše neretvanske močvare.  Bez odgovarajućeg savjesnog upravljanja močvarnim staništima neće biti vode zadovoljavajuće kvalitete i u potrebnoj količini.  Jesmo li toga svjesni? Međunarodni dan vlažnih staništa samo je prigoda da se još ozbiljnije  o tome zamisli i  da što prije počnemo poduzimati odlučne  korake u očuvanju onoga što imamo, a mogli bismo zbog nebrige nepovratno izgubiti. A imamo mnogo.

Skoro da nema kraja u Europi  koji može oku ponuditi ovakvu  ljepotu nepreglednih močvara trske i šaša, nedirnuto carstvo žaba i lopoča, staru rimsku Naronu usnulu uz Norin,  našu trupicu i lađu, brudet od cipola i jegulje, mrežu jendeka nastalih tradicionalnim  jendečenjem…  sve to je naša tradicija vezna uz močvaru. A još k tome priče o nesretnom kralju Norinu,  legende o crkvici Male Gospe,  o nestalome grad u jezeru Kuti. . .  O svemu tome treba više i češće govoriti  jer mnogi od nas i ne vide i ne znaju što imamo.

Zar trebamo bez svega ostati da bismo imali za čim plakati?