Međunarodni dan djece, 20. studenoga

Autor: Marinka Jurković, 19. 11. 2014.

Međunarodni  dan djece obilježava se 20. studena s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Davne 1959. godine Generalna skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o pravima djeteta, a trideset godina kasnije (1989.) usvojena je i Konvencija o pravima djeteta čija je potpisnica i Republika Hrvatska.

Djetetu je zbog njegove fizičke i mentalne nezrelosti potrebna zaštita i prije i poslije rođenja. Zato se u Općoj deklaraciji o pravima čovjeka, zabranjuje svaka diskriminacija zbog rase, boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog mišljenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovine, rođenja ili drugih okolnosti bilo djeteta samog ili njegove obitelji. Zabranjuje se trgovanje djecom te štiti dijete od nemara, okrutnosti i izrabljivanja, a na kraju se ističe da dijete treba odgajati u duhu razumijevanja, tolerancije, prijateljstva među narodima, mira i općeg bratstva.

Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati društvo za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije. Također se žele potaknuti organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ta prava temelj izgradnje naprednog društva. Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića.

Danas na Međunarodni dan djeteta pravi je dan da se podsjetimo na

10  dječjih zapovijedi

1.   Moje ruke su male: ne očekujte savršenstvo dok spremam krevet, crtam ili bacam loptu.

2.   Moje su noge kratke: usporite kako bih vas mogao stići.

3.    Moje oči nisu vidjele svijet kao što su vaše: pomozite mi da otkrijem svijet, nemojte me sputavati.

4.   Kućni posao neće pobjeći. Ja neću još dugo biti malen – nađite vremena za igru sa mnom.

5.  Ja sam vaš poseban dar, tako sa mnom i postupajte.

6.  Trebam vašu podršku dok rastem. Nemojte mi prigovarati i kažnjavati me. Zapamtite – možete  prigovarati mojim postupcima, a da ne prigovarate meni.

7.  Pružite mi slobodu samostalnog odlučivanja. Dopustite mi da pogriješim kako bih mogao naučiti iz vlastitih grešaka. Tako ću jednog dana biti sposoban  donositi  pravilne odluke.

8.  Nemojte se bojati otići bez mene na vikend. Potreban vam je odmor od mene, a i meni od vas. To je također  odličan način da mi pokažete kako ste međusobno važni jedno drugom.

9.  Znam da je to teško, ali nemojte me uspoređivati s mojom braćom, sestrama ili s drugom djecom.

10.  Nemojte raditi stvari umjesto mene. Tada osjećam da način na koji ja to radim nije dovoljno dobar i da vas razočarava.