Međunarodni dan tolerancije

Autor: Marinka Jurković, 12. 11. 2014.

Tolerancija nije dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je harmonija u različitosti! Ona je, iznad svega, aktivan stav potaknut priznanjem ljudskih prava i sloboda drugih ljudi. Svake godine 16. studenoga obilježava se međunarodni dan tolerancije. Cilj mu je podsjetiti se koliko je važno prihvaćanje i poštivanje različitosti za svakodnevni život, ali i koliko je važno učiti mlade naraštaje toleranciji i življenju  s različitostima.

Pojam tolerancija koristimo u svakodnevnom življenju i izražavanju. Znamo li zaista što on znači? Svi smo mi izuzetno tolerantni dok voda ide na naš mlin, a jesmo li tolerantni kad se tuđe mišljenje ili neki postupak suprotstavlja našim uvjerenjima? Danas je  tolerancija čest, ali ipak pomalo maglovit pojam jer ljudi često i znaju njegovo pravo značenje.

Dok mladi danas rješavaju nesuglasice obračunima na Facebooku ili šakama, a djevojke sve češće u skupinama nasrću fizički jedna na drugu, dok se političari vrijeđaju tako da je nama neugodno, dok obračuni navijačkih skupina na svim meridijanima poprimaju krvave dimenzije – pitamo se jesu li oni ikada čuli za toleranciju.  Nažalost, svjedoci smo da  nasilje i agresija najčešće dobivaju više medijskog prostora od mirovnih inicijativa  koje potiču nenasilje i toleranciju. Povijest ratovanja i sukoba ispunila je udžbenike povijesti, a mirovne konferencije zauzimaju tek usputni prostor.

Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitosti, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama. Nedostatak tolerancije vodi do stvaranja osobnih predrasuda i diskriminacije grupa ili pojedinaca. Tolerantnost znači  pustiti ljudima da žive svoja uvjerenja, sve dok ne ugrožavaju tuđa prava.

Tolerantan može biti samo onaj koji ima moć poništiti djelovanje koje šteti drugoj osobi, onaj koji ima slobodu da djeluje i odluči ne primjeniti silu u svrhu realizacije vlastite volje. Netolerantan onaj koji je u manjini i svojim djelovanjem može načiniti štetu većini.

Zato, budite tolerantni svaki dan!