MEĐUNARODNI DAN POEZIJE

Autor: Marinka Jurković, 20. 3. 2014.

Svi znamo da je danas kalendarski prvi dan proljeća. No,  je li vam poznato da se danas obilježava i Međunarodni dan poezije?  Čitate li vi poeziju?

UNESCO je 21. ožujka 1999. godine ovaj dan proglasio praznikom poezije s ciljem promoviranja čitanja, pisanja i objavljivanja poezije diljem svijeta. Na proglašenju je rečeno da treba poticati nacionalne, regionalne i internacionalne poetske pokrete.

Osim što je prvi dan proljeća, 21. ožujka je i rođendan hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića odnosno Goranovo proljeće. U svakodnevnoj trci za nečim, ljudi više nemaju vremena za poeziju. Stoga zastanite  i obilježite, zajedno s našim šestašima (6.a i 6.b) makar na dvije minute  Međunarodni dan poezije.

Za moto smo uzeli riječi Tina Ujevića: Poezija nije samo stvar čuđenja i udivljenja pred prirodom, nego i voljenja, ljubavi, draganja. Poezija je spoznajan čin… Poezija ima etični i religiozni učinak jedne medicine za dušu.

(Tin UjevićIzvori, bit i kraj poezije)

Međunarodni dan poezije obilježili smo čitanjem i pisanjem poezije. Šestaši su  ovako svojim činkvinama odgovorili na poziv:

Danas  NAPIŠI  SVOJ  STIH!

Djed                                                                Ljubav

nježan,  ali strog.                                         lijepa i snažna.

Slušao,  molio , radio.                                 Raduje,  usrećuje,  ali  i  rastužuje.

Sad je na najljepšem mjestu.                   Ispunjava srce olujom osjećaja.

Moj djed.                                                        Takva je ljubav.

Anđela Volarević,   6.b                                        Sindi  Bebić,   6.b

Maslina                                                            Neretva

stoljetna, mudra.                                           lipa i blistava.

raste, pamti i oplemenjuje.                         Rani,  napaja  i  tješi.

Draga naša hraniteljica,                               Najlipša na svitu,

vječna i ponosna.                                           zvizda  Dalmacije.

Šimun Ilić,  6.a                                                     Stipe Talajić, 6.a

Cvijeće                                                       Vjetrić

šareno, mirisno, nježno.                        topli,  nježni.

Pupanje,  cvjetanje, mirisanje . . .        Igra se,  nestašno poskakuje.

Sve  je  vedro  i opušteno.                     Dijeli proljetni svježi zrak.

Proljeće je tu.                                            Proljeća eto!

Paula Janković,  6.b                                              Domagoj Jurković, 6.b

More                                                                       Proljeće

modro  i sjajno je.                                                ugodno i toplo je.

Plivanje, ronjenje, uživanje.                              Radost,  vika,  uživanje.

More je dio mene.                                                Prekrasno cvijeće me zove.

Koja divota!                                                           Savršenstvo.

Laura  Ilić, 6.a                                                        Josipa  Bukovac, 6.a

Majka                                                                       Dalmacijo,

divna, nježna i brižna.                                          najljepša, najdivnija zvijezdo!

Usrećuje, miluje, voli.                                           Nadahnjuješ, veseliš i  čuvaš.

Ona je najbolja!                                                      Volim te najviše na svijetu,

Moja majka.                                                             Majko svih Dalmatinaca!

Sven  Marević, 6.b                                                 Stipan  Krstičević,  6.b