BRAVO ZA NAŠU IVANU ŠUTALO!

Autor: Ivana Vatović, 3. 6. 2019.

U četvrtak, 30. svibnja u Svetom Petru Čvrstecu, rodnom mjestu Zvonimira Baloga, održala se 1. Balogijada, prva i jedina manifestacija posvećena uspomeni na život te književni i likovni rad velikog pjesnika. Njemu u spomen Područna škola Sveti Petar Čvrstec OŠ Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno raspisala je krasnoslovno-likovni natječaj Balogijada.

Naime, od 2015. godine u tom se mjestu na razne načine obilježava rođenje velikog hrvatskog književnika svjetskog glasa Zvonimira Baloga.  Na raspisani natječaj pristiglo je 228 snimki učeničkih krasnoslova Balogove poezije i 421 likovni rad inspiriran motivima iz Balogova stvaralaštva iz ukupno 99 škola iz svih krajeva Lijepe Naše. Za vrednovanje pristiglih radova, podijeljenih u kategorije nižih (1. – 4.) i viših (5. – 8.) razreda osnovne škole, imenovana su stručna prosudbena povjerenstva koja su ocjenjivala pristigle učeničke radove. Krasnoslovno povjerenstvo činili su: Barbara Rocco, glumica, redateljica i scenaristica, Zvonimir Ilijić, filmski i kazališni redatelj, Nikolina Marinić, profesorica hrvatskoga jezika i dramska pedagoginja. Povjerenstvo za ocjenu krasnoslova izabralo je 30 najuspjelijih krasnoslova, 15 u kategoriji nižih i 15 u kategoriji viših razreda osnovnih škola.

Središnji i najsvečaniji dio 1. Balogijade bili su krasnoslovni nastupi učenika. Iz Dubrovačko-neretvanske županije jedina predstavnica bila je naša Ivana Šutalo, učenica 8. e razreda pod mentorstvom Ivane Vatović, profesoricom hrvatskoga jezika. Naša Ivana krasnoslovila je Balogovu pjesmu Udvoje. Nakon nastupa, stručno povjerenstvo za odabir najboljih krasnoslova povuklo se donijeti konačne odluke o najboljim krasnoslovima. Zatim su podijeljene nagrade za pet najboljih krasnoslova u kategoriji nižih i pet u kategoriji viših razreda osnovne škole. Povjerenstvo je odlučilo da je među pet ravnopravno najboljih krasnoslova naša Ivana Šutalo. Program Balogijade nastavljen je razgledavanjem likovne izložbe nagrađenih radova. Nakon razgledavanja izložbe i zajedničkog ručka uslijedila je predstava Sedmoglavi zmaj u izvedbi Teatra Poko Loko iz Zagreba.

Iz Balogovog rodnog mjesta vratili smo se puni pozitivnih dojmova i  najavljujemo pohod i na 2. Balogijadu.