POSEBNO SVEČANI DAN ŠKOLE I OBILJEŽAVANJE 40. OBLJETNICE RADA

Autor: Ivana Vatović, 26. 5. 2019.

Pripreme za obilježavanje 40. rođendana naše škole trajale su od početka školske godine. Pjevači su vrijedno pisali i skladali himnu škole, glumci su vježbali scenske nastupe, naši sportaši  željeli su biti najbolji na sportskim turnirima, učenici su pisali o svojoj školi, a panoi u predvorju pričali su priču o slavljenici. Kamo god pogledali, mogli smo vidjeti isto – škola slavi važan rođendan!

Sav taj trud i rad rezultirao je svečanim događanjima koje smo upriličili u četvrtak, 23. svibnja u Gradskom kulturnom središtu kad smo svečano proslavili 40. obljetnicu osnutka Škole. Gradsko kulturno središte ispunili su učenici, učitelji, roditelji, naši umirovljenici i dragi nam gosti iz različitih gradskih institucija, a na čelu im je bio predsjednik Gradskoga vijeća Grada Metkovića Hrvoje Bebić. Svečanim rođendanskim programom koordinirale su profesorice hrvatskoga jezika Ivana Vatović i Ana Jogunica.

Da će proslava biti svečana, posebna i drugačija, dalo se naslutiti već u galeriji GKS-a gdje je otvorena likovna stem&art izložba nazvana Pamtim samo sretne dane koju je postavila učiteljica savjetnica Dubravka Šešelj u suradnji s profesoricama Tomislavom Ivanković, Ivanom Jerković, Jelicom Lazarević i Marijom Raič Raguž.  Izložba se sastojala od radova koji su nastali kroz dugi niz godina djelovanja i rada Škole. Na izložbi su predstavljeni učenički crteži i slike, zatim plakati i pozivnice s projektnih aktivnosti te modeli, pripravci i robotizirana vozila nastala u radu izvannastavnih aktivnosti. Bila je to prigoda da ravnateljica Žana Dodig za dugogodišnji pedagoški rad i uspjehe na području likovnosti zahvali našoj Dubravki.

Svečanu proslavu povodom rođendana i velikoga jubileja nastavili smo u kazališnoj dvorani GKS-a. Program je počeo državnom himnom, a otpjevao ju je Školski zbor pod ravnanjem prof. Ljupke Sršen Gutić uz glasovirsku pratnju prof. Zrinke Boras.  Voditeljice programa prof. Ana Tot i učiteljica razredne nastave Nevena Mataga pozvale su ravnateljicu Žanu Dodig koja je uz pozdrave onima koji su došli na proslavu govorila o najvećim uspjesima i postignućima škole, a posebno je istaknula upravo tiskanu Monografiju OŠ don M. Pavlinovića koja je nastala nesebičnim zalaganjem uredničkoga tima na čelu s knjižničarkom Katicom Salacan, a zabilježila je najsjajnije trenutke Škole u posljednjih petnaest godina.

Programske točke nizale su se ovim slijedom:

• plesni pozdrav Posebnog razrednog odjeljenja (voditeljica Lucija Vladimir)
  • folklorna točka  Baba kulin vari (voditeljica Nevena Mataga)
  • monolog Škola počinje, izvođač Renato Kordić (voditeljica Nikolina Jerković)
  • igrokaz male dramska skupina Svaka je ocjena za đaka (voditeljica Nikolina Doko)
  • mali dječji zbor, pjesma Dani (voditeljice Ljupka Sršen Gutić i Zrinka Boras)
  • monolog Škola u najboljim godinama, izvela Lara Jurković (voditeljica Ana Jogunica)
  • Filmska skupina Akcija, film Hodnicima moje škole (voditeljica Ivana Vatović)
  • Vokalna skupina učitelja, pjesma Skalinada (voditeljica Ljupka Sršen Gutić)
  • scenski dijalog Sport u našoj školi (voditeljica Ana Jogunica)
  • igrokaz male dramske skupine Svemirci i kuharice (voditeljica Tonćika Popović)
  • plesno-scenska točka Rođendanska zabava (voditeljica Ana Tot)
  • folklorna točka - neretvanski plesovi, plešu djelatnici Škole  (voditelj Željan Brljević)
  • veliki školski zbor, himna škole  - Naša škola (voditeljica Ljupka Sršen Gutić)

Između programskih glumačkih, filmskih i glazbeno-plesnih točaka ravnateljica je učenicima koji su postigli najbolje rezultate na državnim natjecanjima kao i njihovim mentorima podijelila priznanja. Županijska i ostala priznanja dodijeljena su već prije u školi, a ovom prigodom priznanja su uručena samo državnim prvacima. Ove godine najviše postignuće u natjecanjima postigli su sljedeći natjecatelji i njihovi mentori:

•  prvo mjesto na državnome Natjecanju – izložbi učenika osnovnih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2019. osvojila je Petra Batinović sa svojom mentoricom Dubravkom Šešelj

• u krosu – kategorija  5./6. razred - drugu godinu zaredom državne su prvakinje mlade kroserice Sara Šiljeg, Karla Šiljeg, Ana Sušak i Nikolina Medak s mentorom Ninom Šešeljom

• također, priznanje su dobile i učenice generacije Tea Šprlje, učenica 8.e razreda i Leonarda Šćulac, učenica 8.a razreda; one su se tijekom svoga osnovnoškolskoga obrazovanja istaknule izvrsnim postignućima u učenju te na natjecanjima i drugim aktivnostima u kojima su sudjelovale.

Svečanost proslave 40. rođendana Škole završila je premijernim izvođenjem školske himne pod jednostavnim naslovom Naša škola koja je publiku digla na noge. Voditeljice su odjavile program poznatom mišlju Samuela Johnsona: „Onaj tko čeka kako bi učinio puno toga dobroga odjednom,  nikada neće učiniti ništa. Život se sastoji od malih stvari. Rijetko se pruža prigoda da odjednom možemo učiniti puno. Istinska veličina sastoji se od veličine u malim stvarima.“ naglašavajući da učenici i djelatnici OŠ don Mihovila Pavlinovića dobro razumiju veličinu malih stvari  i da će ih i ubuduće svakodnevno činiti!