20.ožujka, Međunarodni dan sreće

Autor: Katica Salacan, 18. 3. 2019.

Nikada ne dozvoli da sretneš nekoga tko nakon susreta s tobom neće biti sretniji.

Majka Tereza

Međunarodni dan sreće slavi se diljem svijeta 20. ožujka. Uspostavila ga je Opća skupština Ujedinjenih naroda 28. lipnja 2012. godine.

Opća skupština, (…) svjesna da je potraga za srećom temeljni čovjekov cilj, (…) prepoznajući također potrebu za inkluzivnijim, pravednijim i uravnoteženijim pristupom gospodarskom rastu koji promiče održivi razvoj, iskorjenjivanje siromaštva, sreću i blagostanje svih naroda, (…) odlučuje proglasiti 20. ožujka Međunarodnim danom sreće, (…) poziva sve države članice, organizacije sustava Ujedinjenih naroda i ostale međunarodne i regionalne organizacije, kao i civilno društvo, uključujući nevladine udruge i pojedince, da obilježe Međunarodni dan sreće na prikladan način te obrazovnim i drugim aktivnostima utječu na povećanje javne svijesti (…).

— Opća skupština Ujedinjenih naroda, rezolucija usvojena na Glavnoj skupštini Ujedinjenih naroda 28. lipnja 2012.

Učenici 2.a i 2.b razreda te učenici PŠ Prud s učiteljicama Natali Bubalo, Suzanom Bubalo, Danijelom Tutavac, Sandrom Krstičević i knjižničarkom Katicom Salacan prigodno su obilježili ovaj dan -  likovnim i literarnim radovima. Istražili smo i saznali što je za njih sreća. Odgovori su bili iskreni i poučni. Ovo su samo neki od njih:

Sreća je sve ono dobro na svijetu, kad pomažemo i volimo se, skupa se igramo i družimo. Moja je najveća sreća moja obitelj i Bog                Marijeta Stanjko, 2.b

Sreća je za mene osmijeh, igra i druženje.      Danica Vrankić,  2.b

Sreća je kad pomažem prijatelju.         Noa Volarević,  2.b

Sreća je dobiti  utakmicu      Ivano Prusac, 2.b

Sreća je kad nas netko voli.      Sara Osmanović, 2.b

Sreća je kad dobijem pet iz matematike.           Mihaela Bunoza, 2.b

Sreća je kad učiniš dobro djelo.             Ana Bukovac, 2.b

Sreća je kada te netko nagradi i nešto ti lijepo kaže.            Gabriel Vekić, 2.b

Sreća je kad te nešto razveseli i kad se družiš s prijateljima.          Marijeta Begić, 2.a

Sreća je druženje s obitelji.     Laura Bebić, 2.a

Sreća je kad si nasmijan.         Ema Ćelić, 2.a

Sreća je najveća kad se obitelj voli.     Patrik Majić, 2. razred PŠ Prud

Sreća je zagrljaj i osmijeh moje majke.       Josip Marušić, 3. razred PŠ Prud

Sreća je kad si zdrav.         Leo Musulin, 4. razred PŠ Prud

Sreća je kad imaš dobre ocjene u školi.       Dragan Volarević, 4. razred PŠ Prud

Ljudska težnja za srećom je neprestana i možemo reći da je potraga za srećom temeljni ljudski cilj. Što nas čini sretnima, kako postati i ostati sretan zanima sve ljude, a mi vam na ovaj Međunarodni dan sreće želimo da dan provedete u pravoj sreći.