DANI HRVATSKOGA JEZIKA

Autor: Marinka Jurković, 8. 3. 2019.

"Hrvatski je bio razlog naših stradanja i naše utočište. Hrvatski je esencija naše prošlosti i zalog budućnosti, naš roditelj i naše potomstvo, bez jezika mi nismo, s njime mi jesmo i stoga je on naša jedinost i svetinja."                                                                        (Davor Velnić)

Lijepa Naša svake godine od 11. do 17. ožujka, obilježava Dane hrvatskoga jezika. Ta kulturna manifestacija utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine kao spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika.

Deklaracija je objavljena u tjedniku Telegram 17. ožujka 1967. s potpisima osamnaest hrvatskih znanstvenih i kulturnih ustanova. Ona je simbol borbe za samostalnost hrvatskoga jezika, njegove bogate  kulturne baštine,  borbe da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim, a ne tuđim imenom.

Važno je čuvati materinski jezik i zaštititi ga od prevelikog utjecaja stranih jezika. Zato se u tjednu kada obilježavamo Dane hrvatskoga jezika u mnogim osnovnim i srednjim školama organiziraju prigodni programi i aktivnosti s ciljem podizanja jezične kulture, boljeg upoznavanja našega jezika i njegove povijesti te razvijanje ljubavi prema hrvatskom jeziku. Učenicima se skreće pozornost na ulogu i važnost koju hrvatski jezik ima u svakodnevnom životu, a u sklopu nastave učenici provode jezične aktivnosti, uče o njegovom povijesnom razvoju i jezičnim osobitostima na različite načine (jezični kvizovi, predstavljanja literature o hrvatskom jeziku, jezične radionice).

I u našoj školi ova manifestacija bit će prigoda da se tijekom nastavnih sati materinskoga jezika provode različite aktivnosti usmjerene ka postizanju toga cilja: razgovarat ćemo o važnosti Deklaracije i općenito o povijesti našega jezika, krasnoslovit ćemo stihove o hrvatskome jeziku, bilježiti i komentirati izreke o jeziku, kreirati prigodne plakate, učiti i voljeti svoj hrvatski jezik.

Svaka dva tjedna u svijetu izumre jedan jezik.

Za stotinjak godina izumrijet će polovica svjetskih jezika.

Hoće li i hrvatski jezik biti među njima?

To ovisi i o nama!

zaplakao sam hrvatski

progovorio hrvatski
hrvatski govorim