Završen Mjesec hrvatske knjige 2018. posvećen kulturnoj baštini

Autor: Katica Salacan, 14. 11. 2018.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga, nastoji promicati ljubav prema pisanoj i usmenoj riječi. Glavna je tema ovogodišnje manifestacije Baš baština, a moto (U)čitaj nasljeđe!, pri čemu je osnovni motiv glagoljica kao posebnost našega nacionalnog i kulturnog identiteta.

Uz koordinaciju knjižničarke, a u suradnji s učiteljima razredne nastave i učiteljicama Hrvatskog jezika u sklopu ove manifestacije provodile su se aktivnosti za učenike razredne i predmetne nastave. Najmlađi učenici su čitali priče, ilustrirali ih, izrađivali straničnike za knjige te sudjelovali na predstavljanju autorske slikovnice Sreća našeg bivšeg učenika Karla Sente, pobjednika ovogodišnjeg državnog natječaja Moja prva knjiga. Učenici predmetne nastave imali su tematske sate na temu glagoljice, pisali su glagoljicom i čitali je, izrađivali najdraže slovo glagoljice kolaž papirom, a drugi kamenjem i bojama. Izrađena slova glagoljice od kamena kao ogrlice su prodavali na prodajnoj izložbi povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje te se svojim rukotvorinama uspješno uključili i predstavili na tom  projektnom danu.

Također smo u sklopu Mjeseca hrvatske knjige obilježena dva značajna dana, Međunarodni dan školskih knjižnica (29. listopada) i Dan hrvatskih knjižnica (11. studenoga).

Osim što je bit programa Mjeseca hrvatske knjige poticanje čitanja s naglaskom na važnost knjige, ona ove godine naglašava i važnost raznolikosti baštine, njezina očuvanja i spoznavanja njezine uloge u našim životima jer mi gradimo baštinu i ona gradi nas. Tu smo osnovnu misao uspješno provukli kroz sve naše ovogodišnje aktivnosti.